TikTok jest nowym, najpopularniejszym miejscem odwiedzin online na świecie. Według Cloudflare, firmy zajmującej się bezpieczeństwem IT, aplikacja zyskuje więcej wejść użytkowników niż amerykańska wyszukiwarka.

Rankingi pokazują, że TikTok zepchnął Google z czołowej pozycji w lutym, marcu i czerwcu tego roku i utrzymuje pozycję numer jeden od sierpnia. W zeszłym roku Google był pierwszy, a wiele witryn, w tym TikTok, Amazon, Apple, Facebook, Microsoft i Netflix, znalazło się w pierwszej dziesiątce. Cloudfare poinformował, że śledzi dane za pomocą swojego narzędzia Cloudflare Radar, które monitoruje ruch w sieci.

Sieć społecznościowa, której właścicielem jest chińska firma Bytedance, ma obecnie ponad miliard aktywnych użytkowników na całym świecie, a liczba ta stale rośnie. Według danych firmy Sensor Tower, do lipca tego roku TikTok został pobrany ponad trzy miliardy razy. Uważa się, że jednym z powodów wzrostu popularności Tiktok jest pandemia Covid, ponieważ w tym czasie ludzie dłużej siedzieli w domu i szukali rozrywki.

W Chinach, aby zachować zgodność z tamtejszymi zasadami cenzury, aplikacja nazywa się Douyin i działa w innej sieci. Została uruchomiona we wrześniu 2016 r. W tym roku Chiny przyjęły regulacje zgodnie z którymi użytkownicy poniżej 14 roku życia będą mogli korzystać z platformy do 40 minut dziennie.

TikTok globalnie ruszył w 2018 roku, po połączeniu z innym chińskim serwisem społecznościowym – Musical.ly, aplikacją która umożliwiała użytkownikom udostępnianie filmów po ich synchronizacji z muzyką.

Kluczowym elementem sukcesu TikTok były filmy o jedzeniu i przepisach kulinarnych, które zyskały miliony wyświetleń. W rezultacie tej popularności w marcu w Stanach Zjednoczonych uruchomiona zostanie nowa usługa dostarczania jedzenia o nazwie TikTok Kitchen, która pozwoli zamawiać potrawy pierwotnie stworzone w wirusowych filmach.

Współzałożycielem TikTok Kitchen jest Robert Earl – właściciel amerykańskich sieci gastronomicznych Planet Hollywood, Buca di Beppo i Bertucci’s. Zapowiedział, że planowane jest uruchomienie około 300 restauracji TikTok w całym kraju, a do końca 2022 r. ponad 1000. TikTok Kitchen będzie funkcjonować w wielu restauracjach należących do sieci Roberta Earla.

BBC/KR

Poprzedni artykułPolska stała się eksporterem prądu
Następny artykułBędzie niższa akcyza dla małych producentów alkoholi