fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeTik Tok wyprzedził Google jako najpopularniejsze miejsce w sieci

Tik Tok wyprzedził Google jako najpopularniejsze miejsce w sieci

TikTok jest nowym, najpopularniejszym miejscem odwiedzin online na świecie. Według Cloudflare, firmy zajmującej się bezpieczeństwem IT, aplikacja zyskuje więcej wejść użytkowników niż amerykańska wyszukiwarka.

Rankingi pokazują, że TikTok zepchnął Google z czołowej pozycji w lutym, marcu i czerwcu tego roku i utrzymuje pozycję numer jeden od sierpnia. W zeszłym roku Google był pierwszy, a wiele witryn, w tym TikTok, Amazon, Apple, Facebook, Microsoft i Netflix, znalazło się w pierwszej dziesiątce. Cloudfare poinformował, że śledzi dane za pomocą swojego narzędzia Cloudflare Radar, które monitoruje ruch w sieci.

Sieć społecznościowa, której właścicielem jest chińska firma Bytedance, ma obecnie ponad miliard aktywnych użytkowników na całym świecie, a liczba ta stale rośnie. Według danych firmy Sensor Tower, do lipca tego roku TikTok został pobrany ponad trzy miliardy razy. Uważa się, że jednym z powodów wzrostu popularności Tiktok jest pandemia Covid, ponieważ w tym czasie ludzie dłużej siedzieli w domu i szukali rozrywki.

W Chinach, aby zachować zgodność z tamtejszymi zasadami cenzury, aplikacja nazywa się Douyin i działa w innej sieci. Została uruchomiona we wrześniu 2016 r. W tym roku Chiny przyjęły regulacje zgodnie z którymi użytkownicy poniżej 14 roku życia będą mogli korzystać z platformy do 40 minut dziennie.

TikTok globalnie ruszył w 2018 roku, po połączeniu z innym chińskim serwisem społecznościowym – Musical.ly, aplikacją która umożliwiała użytkownikom udostępnianie filmów po ich synchronizacji z muzyką.

Kluczowym elementem sukcesu TikTok były filmy o jedzeniu i przepisach kulinarnych, które zyskały miliony wyświetleń. W rezultacie tej popularności w marcu w Stanach Zjednoczonych uruchomiona zostanie nowa usługa dostarczania jedzenia o nazwie TikTok Kitchen, która pozwoli zamawiać potrawy pierwotnie stworzone w wirusowych filmach.

Współzałożycielem TikTok Kitchen jest Robert Earl – właściciel amerykańskich sieci gastronomicznych Planet Hollywood, Buca di Beppo i Bertucci’s. Zapowiedział, że planowane jest uruchomienie około 300 restauracji TikTok w całym kraju, a do końca 2022 r. ponad 1000. TikTok Kitchen będzie funkcjonować w wielu restauracjach należących do sieci Roberta Earla.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA