fbpx
sobota, 7 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatKolejny kraj zakazuje TikToka

Kolejny kraj zakazuje TikToka

Nepal jest kolejnym państwem, które wprowadza zakaz korzystania z TikToka – jednego z najpopularniejszych na świecie serwisów społecznościowych.

Władze Nepalu zakazały korzystania z TikToka uzasadniając ten krok „zagrożeniem dla harmonii społecznej oraz struktury i relacji rodzinnych”. Z serwisu tego korzysta 2,2 mln użytkowników w liczącym 30 mln mieszkańców himalajskim kraju. 

TikTok zapewnia rozrywkę, czy szerzy niebezpieczne treści?

Zakaz TikToka jest częścią szerszego pakietu przepisów przyjętych przez władze w Katmandu. Regulują one zasady działania w tym kraju mediów społecznościowych. Teraz Facebook czy X (do niedawna Twitter) mają trzy miesiące na otwarcie swoich biur w tym państwie oraz rejestracji swojej działalności w odpowiednim ministerstwie. Rząd Nepalu w ten sposób chce egzekwować usuwanie z serwisów treści, które szerzą mowę nienawiści, promują zażywanie narkotyków, fake newsy, terroryzm czy rozpowszechniają prywatne zdjęcia bez zgody ich autorów. 

TikTok został już wcześniej zablokowany m.in. w Indiach. Stany Zjednoczone, Australia i kilka innych krajów zabroniło instalowania jego aplikacji w smartfonach urzędników. 

TikTok należy do chińskiej firmy ByteDance. Obecnie ma prawie 1,7 mld zarejestrowanych użytkowników na całym świecie (w Polsce ok. 10 mln), z tego 1,1 mld jest regularnie aktywnych. Główna usługa serwisu pozwala na nagrywanie i rozpowszechnianie krótkich filmów wideo. 

time.com , www.bbc.com, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA