Władze Nepalu zakazały korzystania z TikToka uzasadniając ten krok „zagrożeniem dla harmonii społecznej oraz struktury i relacji rodzinnych”. Z serwisu tego korzysta 2,2 mln użytkowników w liczącym 30 mln mieszkańców himalajskim kraju.
TikTok zapewnia rozrywkę, czy szerzy niebezpieczne treści?
Zakaz TikToka jest częścią szerszego pakietu przepisów przyjętych przez władze w Katmandu. Regulują one zasady działania w tym kraju mediów społecznościowych. Teraz Facebook czy X (do niedawna Twitter) mają trzy miesiące na otwarcie swoich biur w tym państwie oraz rejestracji swojej działalności w odpowiednim ministerstwie. Rząd Nepalu w ten sposób chce egzekwować usuwanie z serwisów treści, które szerzą mowę nienawiści, promują zażywanie narkotyków, fake newsy, terroryzm czy rozpowszechniają prywatne zdjęcia bez zgody ich autorów.
TikTok został już wcześniej zablokowany m.in. w Indiach. Stany Zjednoczone, Australia i kilka innych krajów zabroniło instalowania jego aplikacji w smartfonach urzędników.
TikTok należy do chińskiej firmy ByteDance. Obecnie ma prawie 1,7 mld zarejestrowanych użytkowników na całym świecie (w Polsce ok. 10 mln), z tego 1,1 mld jest regularnie aktywnych. Główna usługa serwisu pozwala na nagrywanie i rozpowszechnianie krótkich filmów wideo.
time.com , www.bbc.com, Reuter