fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeTikTok zakazany w Izbie Reprezentantów USA

TikTok zakazany w Izbie Reprezentantów USA

Politycy amerykańscy zostali ostrzeżeni, że chiński rząd może ich szpiegować za pomocą popularnej aplikacji TikTok.

Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów i jej pracownicy muszą usunąć TikToka ze wszystkich wydanych przez Izbę telefonów komórkowych i nie mogą pobierać tej popularnej aplikacji na takie urządzenia – wynika z wewnętrznej notatki uzyskanej przez NBC News

Notatka, wysłana przez Catherine L. Szpindor, dyrektor administracyjną Izby mówi, że zakaz jest wprowadzany po tym, gdy dział cyberbezpieczeństwa jej biura uznał TikTok za „wysokie ryzyko dla użytkowników ze względu na szereg zagrożeń bezpieczeństwa”.

TikTok nie skomentował sprawy.

Dyrektywa Izby Reprezentantów nie ma zastosowania do Senatu, w którym niektórzy jego członkowie, w tym Marco Rubio, wezwali do całkowitego zakazu aplikacji w USA.

Dyrektor FBI Christopher Wray ostrzegł członków Kongresu po wyborach uzupełniających, że chiński rząd może używać TikToka do kontrolowania urządzeń użytkowników w celu wywierania wpływu lub szpiegowania.

Firma poinformowała w zeszłym tygodniu, że pracuje nad „rozwiązaniem wszelkich problemów związanych z bezpieczeństwem, które zostały podniesione zarówno na szczeblu federalnym, jak i stanowym”, a „działania te zostały opracowane pod nadzorem czołowych agencji bezpieczeństwa narodowego w naszym kraju w celu dalszego zabezpieczenia platformy w Stanach Zjednoczonych”.

NBS, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA