fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaTo będzie ciężka zima. Unia Europejska solidarnie ogranicza zużycie gazu

To będzie ciężka zima. Unia Europejska solidarnie ogranicza zużycie gazu

Przedstawiciele państw należących do Unii Europejskiej podjęli decyzję o ograniczeniu zużycia gazu o 15 proc. podczas nadchodzącej zimy.

W obliczu coraz mniejszych dostaw gazu z Rosji Bruksela wezwała kraje członkowskie do wdrożenia planów mających na celu zminimalizowanie zużycia tego surowca.

Ministrowie energii wszystkich państw UE zgodzili się na zmniejszenie eksploatacji gazu o 15 proc. względem średniego użycia między sierpniem a marcem w latach 2018-2021. Ograniczenia wejdą one w życie, jeżeli pojawi się poważne ryzyko zagrożenia dostaw i akceptację wyrazi rząd każdego z krajów członkowskich. Nie będą jednak dotyczyć Irlandii, Malty i Cypru, których systemy nie są połączone z innymi państwami i nie mają możliwości uzupełniać w ten sposób braków gazu na swoim rynku.

Europa zamierza uzupełniać niedobory w dostawach sprowadzając gaz w formie ciekłej (LNG) z Kataru i USA. Wyzwaniem jest tu jednak brak odpowiedniej liczby gazoportów przystosowanych do jego przyjmowania.

Według Robert Habecka, niemieckiego ministra gospodarki, działania Brukseli są dowodem na europejską jedność w obliczu zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

Państwa będą jednak mogły wnioskować o odstępstwo od porozumienia. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska już zapowiedziała, że „Polska nie ma żadnych celów redukcyjnych”, bo ograniczenia nie są nam potrzebne i że jesteśmy gotowi do oszczędzania „ale na zasadzie dobrowolności”.

Reuters, rp.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA