fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaTo będzie ciężka zima. Unia Europejska solidarnie ogranicza zużycie gazu

To będzie ciężka zima. Unia Europejska solidarnie ogranicza zużycie gazu

Przedstawiciele państw należących do Unii Europejskiej podjęli decyzję o ograniczeniu zużycia gazu o 15 proc. podczas nadchodzącej zimy.

W obliczu coraz mniejszych dostaw gazu z Rosji Bruksela wezwała kraje członkowskie do wdrożenia planów mających na celu zminimalizowanie zużycia tego surowca.

Ministrowie energii wszystkich państw UE zgodzili się na zmniejszenie eksploatacji gazu o 15 proc. względem średniego użycia między sierpniem a marcem w latach 2018-2021. Ograniczenia wejdą one w życie, jeżeli pojawi się poważne ryzyko zagrożenia dostaw i akceptację wyrazi rząd każdego z krajów członkowskich. Nie będą jednak dotyczyć Irlandii, Malty i Cypru, których systemy nie są połączone z innymi państwami i nie mają możliwości uzupełniać w ten sposób braków gazu na swoim rynku.

Europa zamierza uzupełniać niedobory w dostawach sprowadzając gaz w formie ciekłej (LNG) z Kataru i USA. Wyzwaniem jest tu jednak brak odpowiedniej liczby gazoportów przystosowanych do jego przyjmowania.

Według Robert Habecka, niemieckiego ministra gospodarki, działania Brukseli są dowodem na europejską jedność w obliczu zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

Państwa będą jednak mogły wnioskować o odstępstwo od porozumienia. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska już zapowiedziała, że „Polska nie ma żadnych celów redukcyjnych”, bo ograniczenia nie są nam potrzebne i że jesteśmy gotowi do oszczędzania „ale na zasadzie dobrowolności”.

Reuters, rp.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA