fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaTo będzie ciężka zima. Unia Europejska solidarnie ogranicza zużycie gazu

To będzie ciężka zima. Unia Europejska solidarnie ogranicza zużycie gazu

Przedstawiciele państw należących do Unii Europejskiej podjęli decyzję o ograniczeniu zużycia gazu o 15 proc. podczas nadchodzącej zimy.

W obliczu coraz mniejszych dostaw gazu z Rosji Bruksela wezwała kraje członkowskie do wdrożenia planów mających na celu zminimalizowanie zużycia tego surowca.

Ministrowie energii wszystkich państw UE zgodzili się na zmniejszenie eksploatacji gazu o 15 proc. względem średniego użycia między sierpniem a marcem w latach 2018-2021. Ograniczenia wejdą one w życie, jeżeli pojawi się poważne ryzyko zagrożenia dostaw i akceptację wyrazi rząd każdego z krajów członkowskich. Nie będą jednak dotyczyć Irlandii, Malty i Cypru, których systemy nie są połączone z innymi państwami i nie mają możliwości uzupełniać w ten sposób braków gazu na swoim rynku.

Europa zamierza uzupełniać niedobory w dostawach sprowadzając gaz w formie ciekłej (LNG) z Kataru i USA. Wyzwaniem jest tu jednak brak odpowiedniej liczby gazoportów przystosowanych do jego przyjmowania.

Według Robert Habecka, niemieckiego ministra gospodarki, działania Brukseli są dowodem na europejską jedność w obliczu zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

Państwa będą jednak mogły wnioskować o odstępstwo od porozumienia. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska już zapowiedziała, że „Polska nie ma żadnych celów redukcyjnych”, bo ograniczenia nie są nam potrzebne i że jesteśmy gotowi do oszczędzania „ale na zasadzie dobrowolności”.

Reuters, rp.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA