fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaTo jest katastrofa liczona w miliardach!

To jest katastrofa liczona w miliardach!

Blok węglowy Ostrołęka C to pomnik nieudolnej polityki energetycznej i inwestycyjnej PiS, na której Polska straciła co najmniej 1,35 mld zł.

Raportu NIK wskazuje, kto ponosi odpowiedzialność za niegospodarność w kwestii budowy węglowego bloku w Ostrołęce. Głos w tej sprawie zabrali politycy Konfederacji, którzy domagają się rozliczenia winnych tak olbrzymiej defraudacji.

NIK ma gotowy raport z kontroli przeprowadzonych w trzech kluczowych spółkach, które odpowiadały za wybudowanie bloku węglowego Ostrołęka C. Miała to być inwestycja o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzisiaj jest to pomnik nieudolnej polityki energetycznej i inwestycyjnej PiS. Oszacowane straty to co najmniej 1,35 mld zł.

Pomysł budowy bloku węglowego powstał za rządów PO-PSL i za tych samych rządów został porzucony. PiS zrobił z tej inwestycji jeden z głównych tematów kampanii w 2015 r. Kandydat na prezydenta, Andrzej Duda w kampanii w 2015 r. powiedział: „Przerwanie tej inwestycji jest zbrodnią!”. Natomiast jeszcze w październiku 2018 r. premier Mateusz Morawiecki dumnie mówił, że przeciwstawiamy Polskę mocy, Polsce niemocy. Dwa lata później inwestycja w blok węglowy została zaniechana.

– To jest katastrofa liczona w miliardach złotych. Przede wszystkim jest to katastrofa polityki energetycznej państwa. Kiedy przedstawiciele rządu mówią, że winna jest polityka klimatyczna Unii Europejskiej, to mówią półprawdy, a więc całe kłamstwo – powiedział poseł Robert Winnicki.

Konfederacja wskazuje, że rządzący próbują obciążyć całkowitą winą struktury UE, a w rzeczywistości sami ponoszą największą odpowiedzialność.

– Polityka UE jest taka sama od blisko dekady. Ona się nie zmieniła. (…) Za rządów PiS wydano miliardy złotych na to, żeby budować bloki węglowe w sytuacji, gdy rząd kontynuował politykę klimatyczną UE, więc skąd zdziwienie? – pyta prezes Ruchu Narodowego, który dodaje, że Konfederacja opowiada się za wypowiedzeniem przez Polskę unijnej polityki klimatycznej.

2 czerwca 2020 r. Energa SA, Enea SA i PKN Orlen zawarły porozumienie wyrażające wolę zmiany technologii budowanego bloku energetycznego z węglowej na gazową. Od tego momentu rozpoczął się proces kosztownej rozbiórki elementów elektrowni węglowej i wyprzedaży mienia, składającego się na projekt węglowy.

– Ta sytuacja wymaga konsekwencji. To jest jeden, wielki imposybilizm. To jest pokazanie w całej rozciągłości, że państwo polskie nie działa. (…) To jest pokaz, jak ta ekipa nie potrafi sprawnie i gospodarnie rządzić. Muszą za to odpowiedzieć politycznie i karnie – podkreślił poseł Winnicki.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA