fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaTo jest katastrofa liczona w miliardach!

To jest katastrofa liczona w miliardach!

Blok węglowy Ostrołęka C to pomnik nieudolnej polityki energetycznej i inwestycyjnej PiS, na której Polska straciła co najmniej 1,35 mld zł.

Raportu NIK wskazuje, kto ponosi odpowiedzialność za niegospodarność w kwestii budowy węglowego bloku w Ostrołęce. Głos w tej sprawie zabrali politycy Konfederacji, którzy domagają się rozliczenia winnych tak olbrzymiej defraudacji.

NIK ma gotowy raport z kontroli przeprowadzonych w trzech kluczowych spółkach, które odpowiadały za wybudowanie bloku węglowego Ostrołęka C. Miała to być inwestycja o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzisiaj jest to pomnik nieudolnej polityki energetycznej i inwestycyjnej PiS. Oszacowane straty to co najmniej 1,35 mld zł.

Pomysł budowy bloku węglowego powstał za rządów PO-PSL i za tych samych rządów został porzucony. PiS zrobił z tej inwestycji jeden z głównych tematów kampanii w 2015 r. Kandydat na prezydenta, Andrzej Duda w kampanii w 2015 r. powiedział: „Przerwanie tej inwestycji jest zbrodnią!”. Natomiast jeszcze w październiku 2018 r. premier Mateusz Morawiecki dumnie mówił, że przeciwstawiamy Polskę mocy, Polsce niemocy. Dwa lata później inwestycja w blok węglowy została zaniechana.

– To jest katastrofa liczona w miliardach złotych. Przede wszystkim jest to katastrofa polityki energetycznej państwa. Kiedy przedstawiciele rządu mówią, że winna jest polityka klimatyczna Unii Europejskiej, to mówią półprawdy, a więc całe kłamstwo – powiedział poseł Robert Winnicki.

Konfederacja wskazuje, że rządzący próbują obciążyć całkowitą winą struktury UE, a w rzeczywistości sami ponoszą największą odpowiedzialność.

– Polityka UE jest taka sama od blisko dekady. Ona się nie zmieniła. (…) Za rządów PiS wydano miliardy złotych na to, żeby budować bloki węglowe w sytuacji, gdy rząd kontynuował politykę klimatyczną UE, więc skąd zdziwienie? – pyta prezes Ruchu Narodowego, który dodaje, że Konfederacja opowiada się za wypowiedzeniem przez Polskę unijnej polityki klimatycznej.

2 czerwca 2020 r. Energa SA, Enea SA i PKN Orlen zawarły porozumienie wyrażające wolę zmiany technologii budowanego bloku energetycznego z węglowej na gazową. Od tego momentu rozpoczął się proces kosztownej rozbiórki elementów elektrowni węglowej i wyprzedaży mienia, składającego się na projekt węglowy.

– Ta sytuacja wymaga konsekwencji. To jest jeden, wielki imposybilizm. To jest pokazanie w całej rozciągłości, że państwo polskie nie działa. (…) To jest pokaz, jak ta ekipa nie potrafi sprawnie i gospodarnie rządzić. Muszą za to odpowiedzieć politycznie i karnie – podkreślił poseł Winnicki.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA