fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaBiznesTo jeszcze nie koniec koronakryzysu, warto zachować czujność

To jeszcze nie koniec koronakryzysu, warto zachować czujność

Statystyki infekcji i śmierci spadają, mamy gorące słońce, wakacje, więc już po pandemii? Można spokojnie zacząć inwestować, by móc ruszyć pełną parą z biznesem? Hola, hola, nie tak szybko...

Wraz ze zdejmowaniem obostrzeń z poszczególnych obszarów życia i działalności biznesowej, rośnie liczba firm, które planują w najbliższym czasie zainwestować w swój rozwój. Informacje „z nasłuchu” potwierdza też ostatnie badanie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „KoronaBilans MŚP”. O inwestycjach myśli 17,6 proc. przedsiębiorców, podczas gdy z poprzedniego badania (z początku roku) wynikało, że z takim zamiarem nosiło się wówczas 13 proc. firm.
Najchętniej zaczęłyby już inwestować średnie przedsiębiorstwa (36,7 proc.) oraz firmy z branży produkcyjnej (25,5 proc.). Nadal bardzo ostrożne są mikroprzedsiębiorstwa (81 proc. negatywnych odpowiedzi) oraz przedstawiciele branży budowlanej (78,6 proc.), która i tak dynamicznie się rozwija – praktycznie w każdym obszarze swojej działalności.

Koniunktura rośnie, więc inwestujemy

Badanie ukończono w maju i wtedy ponad połowa przedsiębiorców deklarowała, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy chce kupić sprzęt lub nowe maszyny. Dziś zapewne będzie ich jeszcze więcej, bo statystyki kowidowe wyraźnie spadły. Wraz ze słońcem, rozgrywkami piłkarskimi oraz zbliżającymi się wakacjami i urlopami, osłabła także medialna histeria wokół koronawirusa, łącznie z wywieraniem, w rożnych formach – czasem nawet żenujących – presji na „wyszczepienie” (większość przedsiębiorców nie zdecydowała się na zorganizowanie „dobrowolnych” szczepień dla swoich pracowników, tudzież pogonienie ich do zaszczepienia się, chociaż i takie przypadki wcale nie należą do rzadkości).

Nowy sprzęt, w ramach planowanych inwestycji, najchętniej nabędą mali przedsiębiorcy (68 proc.) oraz przedstawiciele sektora produkcyjnego (71,4 proc.).
– Plany inwestycyjne firm są odpowiedzią na poprawiającą się koniunkturę i ożywienie gospodarcze wynikające z luzowania obostrzeń, a rosnąca liczba przedsiębiorców, którzy myślą o rozwoju, to z pewnością jeden z efektów tarcz antykryzysowych, które zapewniły firmom środki potrzebne do przeżycia – uważa Jakub Kostecki, prezes Kaczmarski Inkasso, firmy współpracującej z KRD. Zwraca on też uwagę na to, że inwestycje wymagać będą większych niż kiedyś nakładów. Także dlatego, że część pieniędzy przedsiębiorcy nadal mają zamrożone w niezapłaconych fakturach i rachunkach.

A jeśli lockdown wróci?

Jednak uważny obserwator odnotowuje zapewne poszczególne wypowiedzi prominentnych lekarzy czy polityków, którzy ostrzegają przed mogącą uderzyć jesienią tzw. czwartą falą koronawirusa. Skąd o tym wiedzą, że ta fala przyjdzie – nie wiemy. Być może spodziewają się powtórki scenariusza z lata ubiegłego roku, gdy odnotowane przypadki infekcji spadły w miesiącach wakacyjnych, by ze zdwojoną siłą dać o sobie znać od września. Tenże sam uważny obserwator zapewne odnotował też informacje o kolejnych, oznaczanych literami greckiego alfabetu, mutacjach koronawirusa. O brytyjskiej odmianie – co prawda – już cisza, ale wariant Delta ma dalej mutować. W Indiach zidentyfikowano podobno jeszcze nowszy – Delta Plus. Z kolei C.37 to mutacja andyjska, nazywana też wariantem Lambda, która atakuje w Ameryce Łacińskiej. W zeszłym tygodniu WHO sklasyfikowała ją w kategorii „pod obserwacją”, bo rośnie liczba przypadków infekcji – nie tylko w krajach latynoskich.

Po co to piszemy? Po to, by ostrzec. Nie tylko nikt nie ogłosił końca pandemii, ale wręcz wysyłane są różne niepokojące sygnały na przyszłość. Od jesieni wszystko jest możliwe. Nawet łącznie z bardzo ostrym lockdownem. Planując wydatki inwestycyjne warto to mieć na szczególnej uwadze.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA

Nowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Dostępne są już pieniądze na modernizację mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w kierunku bycia bardziej eko, a także dla dobrze rokujących na rynku start-upów.
3 MIN CZYTANIA