fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaTransport„To największy kryzys w historii”

„To największy kryzys w historii”

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Janusz Janiszewski powiedział, że w 2021 r. ruch lotniczy w polskiej przestrzeni powietrznej był na poziomie ok. 50 proc. ruchu z 2019 r.

W rozmowie z PAP Janiszewski dodał, że z niepokojem obserwuje, jak linie lotnicze z powodu pandemii kasują kolejne połączenia, bo oznacza to dla PAŻP straty finansowe. Mowa tutaj głównie o tanich liniach lotniczych, czyli Wizz Air i Ryanair. Sam Wizz Air od stycznia 2022 r. zawiesza aż 36 połączeń z polskich lotnisk, co według węgierskiego przewoźnika jest spowodowane niskim odsetkiem zaszczepienia polskiego społeczeństwa.

– Niewątpliwie cały 2020 r. – jak i 2021 r. – to w historii lotnictwa największy kryzys od czasu II wojny światowej. Ubiegły rok był niezwykle trudny. Naszym celem było przetrwanie. Musieliśmy dokonać wręcz niemożliwych ruchów, by zapewnić firmie ciągłość finansową – powiedział prezes PAŻP.

Głównym problemem dla Agencji była konieczność utrzymania służby na lotniskach, mimo że przez siedem miesięcy 2020 r., ze względu na spadek liczby operacji lotniczych, znacznie ograniczyły się przychody PAŻP.

Janiszewski stwierdził, że obecna sytuacja jest dowodem na to, że Unia Europejska powinna wypracować rozwiązania, które pomogłyby przetrwać agencjom zarządzającym ruchem lotniczym w wypadku dalszego rozwoju obecnej pandemii lub pojawienia się kolejnych, globalnych lockdownów, które byłyby już dla lotnisk i linii lotniczych katastrofalne w skutkach.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA