fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaTransport„To największy kryzys w historii”

„To największy kryzys w historii”

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Janusz Janiszewski powiedział, że w 2021 r. ruch lotniczy w polskiej przestrzeni powietrznej był na poziomie ok. 50 proc. ruchu z 2019 r.

W rozmowie z PAP Janiszewski dodał, że z niepokojem obserwuje, jak linie lotnicze z powodu pandemii kasują kolejne połączenia, bo oznacza to dla PAŻP straty finansowe. Mowa tutaj głównie o tanich liniach lotniczych, czyli Wizz Air i Ryanair. Sam Wizz Air od stycznia 2022 r. zawiesza aż 36 połączeń z polskich lotnisk, co według węgierskiego przewoźnika jest spowodowane niskim odsetkiem zaszczepienia polskiego społeczeństwa.

– Niewątpliwie cały 2020 r. – jak i 2021 r. – to w historii lotnictwa największy kryzys od czasu II wojny światowej. Ubiegły rok był niezwykle trudny. Naszym celem było przetrwanie. Musieliśmy dokonać wręcz niemożliwych ruchów, by zapewnić firmie ciągłość finansową – powiedział prezes PAŻP.

Głównym problemem dla Agencji była konieczność utrzymania służby na lotniskach, mimo że przez siedem miesięcy 2020 r., ze względu na spadek liczby operacji lotniczych, znacznie ograniczyły się przychody PAŻP.

Janiszewski stwierdził, że obecna sytuacja jest dowodem na to, że Unia Europejska powinna wypracować rozwiązania, które pomogłyby przetrwać agencjom zarządzającym ruchem lotniczym w wypadku dalszego rozwoju obecnej pandemii lub pojawienia się kolejnych, globalnych lockdownów, które byłyby już dla lotnisk i linii lotniczych katastrofalne w skutkach.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

LOT będzie promował kobiety

Polskie Linie Lotnicze LOT przystąpiły do międzynarodowego programu, którego celem jest zwiększenie obecności kobiet w lotnictwie.
2 MIN CZYTANIA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Granica z Białorusią zamknięta dla TIR-ów

Polski rząd zdecydował o zamknięciu granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek oraz naczep.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA