fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiTo nie koniec zerowej stawki VAT na żywność

To nie koniec zerowej stawki VAT na żywność

Rząd przedłużył obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność.

Prospekt programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 r. zdradza, że rząd chce przedłużyć obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność, która pierwotnie miała obowiązywać tylko przez pierwszą połowę 2023 r. Zgodnie z planem władz ma ona obowiązywać do końca roku.

„Stopa inflacji została w pewnym stopniu ograniczona, dzięki działaniom antyinflacyjnym wprowadzonym przez rząd. W odpowiedzi na rosnącą inflację wprowadzono zestaw działań mających na celu złagodzenie negatywnego wpływu rosnących cen na gospodarstw domowych (tzw. tarcze antyinflacyjne 1.0 i 2.0)” – czytamy w prospekcie. „Opierały się one na dwóch instrumentach: obniżeniu podatków, w tym podatku od towarów i usług (VAT), akcyzy i niektórych innych podatków od energii, paliwa i artykułów spożywczych, oraz bezpośredniej, jednorazowej pomocy z budżetu państwa dla gospodarstw domowych o niższych dochodach”.

W dalszej części prospektu napisano, że choć część środków wdrożonych przez tarcze antyinflacyjne wygasła z końcem 2022 r., to zerowa stawka VAT na żywność została przedłużona do końca 2023 r. Jest to zgodne z zapowiedziami różnych przedstawicieli rządu.

Jak dotąd nie wiadomo natomiast, czy zerowa stawka VAT na żywność będzie obowiązywała również w roku przyszłym, ale Ministerstwo Finansów „monitoruje sytuację” i w razie potrzeby podejmie odpowiednią decyzję.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA