Budowlańcy i kierowcy to pracownicy, którzy spędzają najwięcej czasu w pracy – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Budowa
Fot, Pexels

Analizę przeprowadzono w oparciu o dane GUS z 2019 r. a ich podstawą są deklaracje osób zatrudnionych na temat faktycznie przepracowanego czasu pracy w głównym miejscu zatrudnienia w danym tygodniu. W obliczeniach wzięto pod uwagę również nadgodziny, ale też urlopy i zwolnienia oraz zatrudnienie w różnych wymiarach czasowych.

Wyniki przytaczanej przez PAP analizy wykazały, że najwięcej pracują osoby zatrudnione fizycznie. Średni czas pracy w budownictwie i transporcie wynosi ponad 40 godzin tygodniowo: w budownictwie jest to 41,4 godzin, a w transporcie – 40,8 godzin. Z kolei osoby zatrudnione w rolnictwie pracują średnio 39,6 godzin tygodniowo. Na drugim biegunie są osoby pracujące w obszarze edukacji, kultury, sztuki, rekreacji oraz pozostałych usług, gdyż – jak tłumaczy PIE – tam bardziej powszechna jest praca na niepełny etat.

PIE odnotowuje, że największy odsetek osób pracujących powyżej 50 godzin tygodniowo – 14 proc. – odnotowano w rolnictwie.

Poprzedni artykułAustralia największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych w przeliczeniu na osobę
Następny artykułCzy energia atomowa jest „zielona”?