fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaTo państwo ma najlepszą cenę gazu w Europie

To państwo ma najlepszą cenę gazu w Europie

- Serbia będzie miała zdecydowanie najlepszą cenę gazu w Europie - powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vučić po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Podobnie niską cenę gazu ziemnego od Rosji uzyskuje w Europie jedynie Białoruś.

– Serbia będzie nadal otrzymywać rosyjski gaz według obecnej korzystnej formuły, obliczanej na podstawie cen ropy naftowej na rynku światowym – powiedział prezydent Aleksandar Vučić.

Prezydent wyjaśnił, że cena, jaką Serbia zapłaci rosyjskiemu Gazpromowi za gaz ziemny, wynosi 1/3 ceny płaconej przez inne kraje europejskie, a w zimie cena może spaść do 1/10 lub 1/12 tej wartości, przy czym oczekuje się, że ceny będą oscylować w granicach 340-350 USD za 1000 m3.

– Koszt rosyjskiego gazu dla Serbii w ramach nowej umowy wyniesie maksymalnie 400 USD za 1000 m3 – stwierdził z kolei Zorana Mihajlović, wicepremier, minister górnictwa i energetyki Serbii.

Dotychczasowa, 10-letnia umowa na dostawy gazu z Rosji do Serbii wygasła 31 maja. Teraz uzgodniono nowy 3-letni kontrakt.

Jak informuje EURACTIV.com, Serbia z Rosji importuje 81 proc. gazu i 18 proc. ropy naftowej i jej pochodnych. Gazprom jest większościowym właścicielem serbskiego przemysłu naftowego, bezpośrednio lub poprzez spółki zależne. Jest również jedynym dostawcą gazu ziemnego w Serbii i większościowym udziałowcem obu rurociągów dostarczających rosyjski gaz do Serbii oraz jedynego magazynu gazu w kraju.

W tej sytuacji nie można się dziwić, że władze aspirującej do członkostwa w Unii Europejskiej Serbii odmawiają wprowadzenia sankcji przyjętych przez Brukselę przeciwko Rosji.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA