fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiTo przedsiębiorca ma być gotowy na KSeF, a nie jego biuro rachunkowe...

To przedsiębiorca ma być gotowy na KSeF, a nie jego biuro rachunkowe [WYWIAD]

Obowiązek wdrożenia obligatoryjnego KSeF ciąży bezpośrednio na przedsiębiorcy. Fakt, że korzysta on z usług biura rachunkowego nie zwalnia go z tego obowiązku. Dlatego warto skontaktować się ze swoim biurem rachunkowym w celu ustalenia, czy przewiduje ono wsparcie w tym zakresie – mówi Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, senior tax manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu.

Zaledwie 2,5 proc. biur rachunkowych jest w pełni gotowych na stosowanie obowiązkowego KSeF – wynika z badania Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych. Z czego może wynikać tak niska liczba?

Emilia Wolnowska

W mojej ocenie wielu podmiotom termin na wdrożenie obligatoryjnego KSeF może wydawać się odległy. Przypomnijmy, że obowiązkowy KSeF został przesunięty na 1 lipca 2024 r. Należy podkreślić, że proces wdrożenia KSeF to cały szereg działań, gdzie ważnym, lecz nie jedynym elementem jest aspekt techniczny i przygotowanie specjalnego narzędzia. Pełną gotowość rozumiem jako przygotowanie w zakresie merytorycznym, księgowym i technicznym, gdzie wdrożone narzędzie jest przetestowane i gotowe do działania oraz wyznaczone są osoby uprawnione.

Element ten poprzedza zaznajomienie się z nowymi przepisami oraz przygotowanie merytoryczne. Niewątpliwie w zakresie merytorycznym biura rachunkowe prowadzą przygotowania, zdobywając wiedzę i korzystając ze szkoleń.

To samo badanie wskazuje, że 42 proc. biur rachunkowych nawet nie podjęła żadnych kroków, aby do KSeF się przygotować. Czy to też może wynikać z faktu, że jeszcze jest sporo czasu na takie przygotowania?

Jak już wskazałam, w mojej ocenie wielu podmiotom termin na wdrożenie obligatoryjnego KSeF może wydawać się odległy.

Co biura rachunkowe muszą zrobić, aby na KSeF się przygotować? Skoro już dziś obsługują przedsiębiorców, to naturalnym dla nich będzie przejście na KSeF.

Zależy to od zakresu wsparcia, jakie oferują biura. Z jednej strony biura rachunkowe zobowiązanie będą stosować KSeF w zakresie własnego działania do swojego fakturowania. Z drugiej strony mogą świadczyć usługi wsparcia w tym zakresie dla swoich klientów, np. mappingu na struktury czy też nawet udostępnienia specjalnego narzędzia.

Czy przedsiębiorcy, którzy z usług biur rachunkowych korzystają powinni zainteresować się, jak ich biuro jest przygotowane na zmiany, które wejdą w życie w lipcu 2024 roku?

Należy podkreślić, że obowiązek wdrożenia obligatoryjnego KSeF ciąży bezpośrednio na przedsiębiorcy, który może korzystać ze wsparcia oferowanego przez biura rachunkowe w tym zakresie. Jednak nie można oczekiwać, że biura rachunkowe wypełnią te obowiązki za podatników. W tym celu warto już teraz skontaktować się z biurem rachunkowym w celu ustalenia, czy przewiduje wsparcie w tym zakresie i jak może nas wesprzeć.

Czy ma Pani jakąś podpowiedź dla biur rachunkowych, od czego przygotowania do obowiązkowego KSeF zacząć?

Przygotowując się do wdrożenia w organizacji obligatoryjnego KSeF należy skoordynować działania w kilku obszarach, w tym zaznajomić się z nowymi przepisami i przygotować specjalne narzędzie. W tym celu warto już teraz skontaktować się dostawcą oprogramowania komercyjnego (księgowego i fakturowania) w celu ustalenia, czy przewiduje stosowne modyfikacje i jak może nas wesprzeć. Zasadne jest też rozważenie, w jakim zakresie wykorzystać można bezpłatne narzędzia udostępnione przez Ministerstwo Finansów. Ostatnimi krokami w procesie wdrożenia będą testy poprawności struktury oraz nauka obsługi platformy KSeF.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA