fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseTo przesądzone! Polska opuści MBWG

To przesądzone! Polska opuści MBWG

Sejm uchwalił ustawę, która wycofuje Polskę z Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej z siedzibą w Moskwie.

Za ustawą głosowało 451 posłów – nikt nie był przeciw, a tylko trzech posłów wstrzymało się od głosu. Pomysłodawcy ustawy tłumaczyli, że MBWG, którego głównym udziałowcem jest Rosja, może służyć obchodzeniu międzynarodowych sankcji nałożonych na Moskwę za jej agresję na Ukrainę.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział, że wystąpienie Polski z MBWG wiąże się z ryzykiem utraty środków finansowych wniesionych w formie części udziałów w kapitale banku. Mowa tutaj o kwocie przekraczającej 24 mln euro, o których zwrot Polska będzie się starała m.in. za pośrednictwem arbitrażu międzynarodowego.

MBWG powstał jeszcze za czasów Związku Radzieckiego w 1964 r., a Polska była jednym z ośmiu państw założycielskich. Kapitał banku wynosi obecnie 400 mln euro. W dniu 31 stycznia 2022 r. wartość portfela dłużnych papierów wartościowych w posiadaniu MBWG wynosiła 245,9 mln euro, z czego część przypadała na obligacje wyemitowane przez polskie podmioty: Skarb Państwa (10 mln euro), BGK (1,9 mln euro), PKN Orlen (1 mln euro) i GTC Aurora Luxemburg S.A. (12,6 mln euro). Według wiceministra Patkowskiego jeden polski podmiot jest dłużnikiem banku.

Polska opuszcza rosyjski bank

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA