fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaKrajTo sytuacja uczy, jakim systemem pracować

To sytuacja uczy, jakim systemem pracować

Firmy ciągle poszukują optymalnego dla siebie sposobu pracy. Nie powinien on być jednak wynikiem przyjętych z góry założeń, ale raczej stanowić naturalną odpowiedź na potrzeby rynku. Po zakończeniu pandemii praca przez sieć zostanie z firmami tam, gdzie przynosi realne oszczędności, a przy tym jest naprawdę efektywna.

Najwięcej problemów z pracą zdalną mają firmy budowlane (64,3 proc.) oraz produkcyjne (60 proc.) – wynika z listopadowego, szóstego już badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej KoronaBilans MŚP .

Trudno tu jednak mówić o „problemach”. Samo to określenie sugeruje stan anormalny oraz wyzwanie, którego należałoby się podjąć w celu przywrócenia normalnego stanu rzeczy. Nie dajmy się jednak zwariować. W przypadku zakładu produkcyjnego, a szczególnie budów, zdalnie pracować się nie da. Pracy nie wykonają (przynajmniej na razie) automaty sterowane z pulpitu domowych komputerów. Można natomiast oddelegować do niej zaplecze administracyjne. Narzędzia, które można oddać pracownikom do dyspozycji opisaliśmy w ogólny sposób tu: https://fpg24.pl/telepraca-konieczna-i-bezpieczna/.

Nie dla każdego i nie zawsze

Ponad połowa mikroprzedsiębiorców deklaruje, że ich pracownicy nie są w stanie wykonywać wszystkich swoich obowiązków zdalnie. Warto od razu rozszyfrować pojęcie „mikroprzedsiębiorcy”. W tym kontekście jest to forma zatrudnienia upowszechniona wśród freelancerów, zatrudnionych na umowy cywilnoprawne.

Nie wszystkie zawody da się uprawiać przez sieć. Nie każdy też umie odnaleźć się – ze znanych już, opisywanych powodów – w trybie home office.

Właściciele firm powinni brać także pod uwagę fakt, że praca zdalna nie tworzy więzi z firmą i jej marką. W każdej chwili freelancer może ją porzucić na rzecz konkurencyjnej propozycji. Tym bardziej, że nie mając bezpośredniego, osobistego kontaktu z szefostwem i innymi pracownikami, na ogół nie ma też okazji do nieoficjalnej wymiany poglądów, do przedstawienia własnych pomysłów, bycia pochwalonym i nagrodzonym itp. W takiej sytuacji właściciele i menadżerowie powinni starać się wypracowywać nowe formy więzi pracowników z firmami (pisaliśmy o tym m.in. tu: https://fpg24.pl/mikrozarzadzanie-wirus-telepracy/).

Ratunek dla usługodawców i handlowców

Po zakończeniu pandemii jedna trzecia firm zamierza utrzymać obecny system pracy zdalnej. Szczególnie przypadł on do gustu branży handlowej (43 proc.), która w przyspieszonym tempie uczy się wykorzystywać wszystkie możliwości internetu i sprzedawać online. Okazuje się, że do pracy w domu najlepiej przygotowani są średniej wielkości przedsiębiorcy oraz właśnie przedstawiciele firm handlowych i usługowych.

Największą popularnością cieszy się obecnie taki model zarządzania kadrami, w którym trzy czwarte załogi pracuje w firmie, a jedna czwarta zdalnie (32 proc.). Nadal jednak ponad 36 proc. przedsiębiorców wierzy w to, że sytuacja unormuje się na tyle, że cała załoga będzie mogła wrócić do firmy.

Szansa dla branży IT

Zdalna praca nie powinna być dla firmy źródłem jedynie generowania oszczędności na delegacjach, administracji, firmowej flocie, czy wynajmie powierzchni biurowych. Mądrzy, długoterminowo myślący przedsiębiorcy, którym uda się w ten sposób wygenerować pieniądze na inwestycje, przeznaczą je na informatyzację swoich biznesów i na implementację nowych technologii.
– Takie inwestycje planuje co piąty przedsiębiorca – komentuje dla PAP badanie KoronaBilans MŚP Adam Łącki, prezes KRD.
Jest to więc także realne wyzwanie i szansa dla dalszego, dynamicznego rozwoju branży informatycznej.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA