fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaTradycyjne liczniki pójdą do lamusa

Tradycyjne liczniki pójdą do lamusa

Rząd chce, aby w 2023 r. co najmniej 15 proc. polskich odbiorców prądu miało zainstalowane tzw. inteligentne liczniki energii.

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio zaprezentował dane, z których wynika, że w 2028 r. inteligentne liczniki energii miałoby posiadać już 80 proc. konsumentów. Według polityka na takich licznikach skorzystają sami odbiorcy, którzy będą mogli kontrolować i efektywnie wykorzystywać zużycie energii, bo będą mieli dostęp do rzeczywistych danych. Zgodnie z planem odbiorcy będą rozliczani automatycznie i według rzeczywistego zużycia prądu, a w razie niewłaściwego rozliczenia automatycznie naliczy się bonifikata.

System inteligentnego opomiarowania ma być wdrażany przez kilkanaście przedsiębiorstw energetycznych, w tym pięciu dużych operatorów.

– Przygotowują się (operatorzy – przyp. red.) do uruchomienia procedur przetargowych i zakupu liczników, zakupu systemów pomiarowych, dostosowania systemów wewnętrznych, informatycznych do obsługi całej tej technologii i tych danych, których będziemy bardzo dużo obsługiwali – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Robert Zasina.

Aktualnie inteligentne liczniki prądu w Polsce są obecne u niemal 3 mln klientów. Z kolei cały proces wymiany liczników ma trwać nawet 9 lat i kosztować około 9 mld złotych.

IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA