fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaEnergetykaTradycyjne liczniki pójdą do lamusa

Tradycyjne liczniki pójdą do lamusa

Rząd chce, aby w 2023 r. co najmniej 15 proc. polskich odbiorców prądu miało zainstalowane tzw. inteligentne liczniki energii.

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio zaprezentował dane, z których wynika, że w 2028 r. inteligentne liczniki energii miałoby posiadać już 80 proc. konsumentów. Według polityka na takich licznikach skorzystają sami odbiorcy, którzy będą mogli kontrolować i efektywnie wykorzystywać zużycie energii, bo będą mieli dostęp do rzeczywistych danych. Zgodnie z planem odbiorcy będą rozliczani automatycznie i według rzeczywistego zużycia prądu, a w razie niewłaściwego rozliczenia automatycznie naliczy się bonifikata.

System inteligentnego opomiarowania ma być wdrażany przez kilkanaście przedsiębiorstw energetycznych, w tym pięciu dużych operatorów.

– Przygotowują się (operatorzy – przyp. red.) do uruchomienia procedur przetargowych i zakupu liczników, zakupu systemów pomiarowych, dostosowania systemów wewnętrznych, informatycznych do obsługi całej tej technologii i tych danych, których będziemy bardzo dużo obsługiwali – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Robert Zasina.

Aktualnie inteligentne liczniki prądu w Polsce są obecne u niemal 3 mln klientów. Z kolei cały proces wymiany liczników ma trwać nawet 9 lat i kosztować około 9 mld złotych.

IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA