fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaKulturaTraktat ryski i nadberezyńcy w powieści Floriana Czarnyszewicza

Traktat ryski i nadberezyńcy w powieści Floriana Czarnyszewicza

18 marca 1921 r. w Rydze podpisany został polsko-sowiecki traktat pokojowy, który ratyfikowany został miesiąc później. Traktat ustalał niekorzystną granicę polsko-sowiecką pozostawiającą na pastwę bolszewików ok. 1,5 miliona Polaków. Wśród nich byli bohaterscy nadberezyńcy – taki też tytuł nosi świetna powieść Floriana Czarnyszewicza nazywana kresowym „Potopem”.

Jednym z pozbawionych traktatem ryskim Ojczyzny był  nadberezyniec Florian Czarnyszewicz, urodzony w okolicach Bobrujska, w chutorze Tucza (młodość spędził w Przesiece koło Kliczewa). Kiedy Czarnyszewicz dowiedział się, jak ma przebiegać granica polsko-sowiecka i gdzie znajdzie się jego ojcowizna, napisał dramatycznym liście:

„Wieści okropne były. Donosił mi [Kościk Wasilewski] o planowanym tępieniu w Sowietach żywiołu polskiego i uświadomionych narodowo Białorusinów. […] Nie ma już, braciszku, ni naszych zaścianków, ni wieczorynek, ni festów, ni całego dawniejszego życia. Grusze w polu wycięli, miedze zaorali, krzyże i kapliczki przydrożne spalili, a święta doroczne skasowali. […] Setki tysięcy braci naszych rozproszono po obcych i dzikich krajach, skazując ich na zagładę. Któż zważy, braciszku, ich krzywdy?! Kto zmierzy ich boleść?!”.

Podczas pierwszych rozmów pokojowych bolszewicy odnieśli taktyczny sukces – zgodę polskiej delegacji, żeby po sowieckiej stronie zasiadały dwa podmioty formalnie reprezentujące Rosję Sowiecką i Ukraińską SRS, co de facto oznaczało zerwanie układu z Petlurą. Sowieci podnosili, że ich głos jest także głosem Białoruskiej SRS. Na wieść o podjętych rozmowach z bolszewikami i granicy, która nie obejmie Mińska, Bobrujska i Kamieńca Podolskiego do Warszawy zaczęli się przedzierać Kresowiacy z tych obszarów. Jak wspominał Wincenty Witos: „Najciężej i najprzykrzej zarazem było z delegacjami polskiej ludności, która miała pozostać po stronie rosyjskiej. Delegacje owe przychodziły od Kamieńca Podolskiego, Mińska, Berdyczowa, przekradając się z narażeniem życia i błagając z płaczem, żeby ich Polska nie dawała na pastwę katom bolszewickim, na pohańbienie ich żon i córek, zniszczenie olbrzymiego dorobku i polskiej kultury (…). Przykro było patrzeć, jak ci ludzie, dojrzali mężczyźni zanosili się od płaczu i słaniali z wycieńczenia i nieprzyjemnie słuchać skarg na delegację”.

Były to sceny rozdzierające serce tym bardziej, że w wielu rejonach polska państwowość już była. Tworzyły się jej ośrodki w latach 1918-1921, ku radości mieszkających tam Polaków. Jak się okazało – radości krótkiej. Mińsk był w polskich rękach od sierpnia 1919 do lipca 1920 r. Ponownie wkroczyły tam polskie oddziały w październiku 1920 r., tylko po to, by po kilku dniach się z niego wycofać.

Polskie elity toczyły wewnętrzny spór o Mińsk i ziemię mińską – czy przyłączać ten obszar do Polski, czy też nie. Roman Skirmunt na zebraniu ziemian z Białej Rusi w październiku 1920 r. tak podsumował owe spory: „W przyszłości – pan Grabski nazwany będzie ojcem irredenty białoruskiej w Polsce, obie bowiem części Białej Rusi zawsze dążyć będą do zjednoczenia się, Polska zaś posiada część mniejszą. Ruch białoruski, którego p. St[anisław] Grabski tak się obawia, strasznym nie był, on się zwracał ku Polsce, w niej szukał oparcia, od niej chciał brać kulturę Zachodu, z nią chciał się złączyć. Teraz ruch ten stanie się narzędziem w ręku przyszłej Rosji i zwróci się ostrzem przeciw Polsce”.
Patrząc na te słowa z dzisiejszej perspektywy można rzec, że okazały się prorocze.

Florian Czarnyszewicz w powieści „Nadberezyńcy” opisuje tamten czas wielkiej nadziei i ofiary Kresowiaków. I czas ich wielkiej rozpaczy. Wszak w Bobrujsku nad Berezyną także była już Polska – mowa o I Korpusie Polskim, który zajął Bobrujsk tworząc de facto Rzeczpospolitą Bobrujską. Czarnyszewicz pisząc „Nadberezyńców” (tak jak i Józef Mackiewicz w „Lewej wolnej”) dosłownie czerpał ze swoich doświadczeń. W wojnie polsko-bolszewickiej był wywiadowcą. Walczył o Polskę i o swoją ojcowiznę, którą traktat polsko-bolszewicki oddał Sowietom. Do 1924 r. mieszkał w Wilnie pracując jako policjant, po czym wyemigrował za chlebem do Argentyny, gdzie ciężko pracował w rzeźni. Swoją tęsknotę za Kresami przelał na karty powieści „Nadberezyńcy”, którą zachwycił się i Melchior Wańkowicz, i Józef Czapski, i wielu innych. Kresowy „Potop”, czy też „Wojna i pokój” rubieży Rzeczypospolitej – jak nazywana jest ta powieść – wciąga jak rusałka wędrowców nad jeziorem Świteź. I tylko refleksja, że ówczesnym Kresowiakiom niegodniśmy sandałów wiązać.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (większość nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Literacka Nagroda Nike 2023. Kto w tym roku sięgnie po statuetkę?

Ogłoszono listę dwudziestu książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike 2023. Tegoroczne zestawienie pozycji, które mają szansę na wygraną jest niezwykle różnorodne. Nie zabrakło debiutów.
3 MIN CZYTANIA

„Mała syrenka” w nowej odsłonie. Komu przeszkadza ciemny kolor skóry Arielki?

Klasyk wytwórni Disneya, czyli „Mała syrenka” z 1989 r., doczekała się nowej odsłony. Jej zarówno światowa, jak i polska premiera miała miejsce 26 maja. Film, choć tym razem w wersji aktorskiej, a nie animowanej, jest kalką historii Arielki sprzed ponad 40 lat. Zmienia się w zasadzie tylko jedno – główną bohaterkę gra aktorka ciemnoskóra.
3 MIN CZYTANIA

Festiwal Filmowy w Cannes. Powrót Johnny’ego Deppa i pożegnanie Harrisona Forda

Trwa Festiwal Filmowy w Cannes, najbardziej prestiżowa – wraz z amerykańskimi Oscarami – impreza filmowa na świecie. Tegoroczna edycja potrwa do 27 maja, a o Złotą Palmę powalczy 21 filmów. Do kogo tym razem powędruje nagroda główna?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Operacja Keelhaul – ostatni sekret drugiej wojny światowej

W okresie od 28 maja do 7 czerwca 1945 r. Anglicy w samej tylko Austrii wydali Stalinowi 43 tys. kolaborujących z Hitlerem Kozaków (w dużej mierze Ukraińców), Rosjan i innych antybolszewickich mieszkańców ZSRR. Alianci akcję (nazwaną Operacją Keelhaul) tłumaczyli wykonaniem zobowiązań podpisanych w Jałcie ze Stalinem.
5 MIN CZYTANIA

77. rocznica ubeckiej zbrodni na żołnierzach KWP

W maju 1946 r. w bunkrze w Bąkowej Górze pod Radomskiem dzieci znalazły ciała dwunastu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Ciała partyzantów nosiły ślady ciężkiego bicia i tortur. Istnieje relacja mówiąca o tym, że dwóch partyzantów miało wbite w głowy gwoździe.
3 MIN CZYTANIA