fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeTransformacja cyfrowa nie zagrozi pracownikom

Transformacja cyfrowa nie zagrozi pracownikom

Transformacja cyfrowa rynku pracy nie spowoduje redukcji etatów - ocenili uczestniczy debaty zorganizowanej przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości.

Biorący udział w debacie eksperci uznali też, że cyfryzacja, mimo przyspieszenia podczas pandemii, postępuje w Polsce zbyt wolno. Pełniący obowiązki prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości Dawid Solak stwierdził, że transformacja cyfrowa jest konieczna dla utrzymania konkurencyjności, jednak wymaga analizy i przemyślanych, ale też odważnych kroków.

Przedstawiciel Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Kamil Rybikowski wyjaśnił, że proces cyfryzacji przebiega w Polsce dość wolno, bo naszym firmom brakuje na to nie tylko pieniędzy, ale też wiedzy o możliwościach wsparcia przy pomocy takich narzędzi, jak np. bony na cyfryzację PARP.

– Oczywiście ważnym filarem naszej gospodarki jest przemysł, który wiadomo, że ma utrudnioną możliwość przejścia na pracę zdalną, jednak w rankingach OECD byliśmy poniżej średniej, jeśli chodzi o liczbę pracowników, którzy przeszli na pracę zdalną. Taką możliwość miał co czwarty pracownik, a tak realnie na pracy zdalnej było ok. 10 proc. pracowników, podczas gdy w niektórych krajach była to około połowa – dodał Rybikowski.

Z kolei Kamila Sotomska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zwróciła uwagę, że w 2019 r. poziom podstawowych umiejętności cyfrowych wśród dorosłych Polaków wynosił 50 proc., co plasuje nas pod koniec unijnej stawki. Średnia dla Europy to 56 proc.

Debatujący zauważyli też, że są branże, gdzie to ludzie są kluczowi i żadna sztuczna inteligencja ich nie zastąpi. Jednocześnie sama cyfryzacja daje ogromne szanse małym i średnim firmom, mimo że panuje przekonanie, że korzystają z niej głównie duże przedsiębiorca. To właśnie transformacja może pozwolić mniejszym firmom dogonić te większe i poprawić swoją efektywność.

– Jeśli chodzi o obawy związane z redukcją etatów, pracowników jest coraz mniej i będzie jeszcze mniej. Walczymy teraz o to, by przy spadającej liczbie pracowników wytworzyć tyle samo lub więcej – powiedział natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA