fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeTransformacja cyfrowa nie zagrozi pracownikom

Transformacja cyfrowa nie zagrozi pracownikom

Transformacja cyfrowa rynku pracy nie spowoduje redukcji etatów - ocenili uczestniczy debaty zorganizowanej przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości.

Biorący udział w debacie eksperci uznali też, że cyfryzacja, mimo przyspieszenia podczas pandemii, postępuje w Polsce zbyt wolno. Pełniący obowiązki prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości Dawid Solak stwierdził, że transformacja cyfrowa jest konieczna dla utrzymania konkurencyjności, jednak wymaga analizy i przemyślanych, ale też odważnych kroków.

Przedstawiciel Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Kamil Rybikowski wyjaśnił, że proces cyfryzacji przebiega w Polsce dość wolno, bo naszym firmom brakuje na to nie tylko pieniędzy, ale też wiedzy o możliwościach wsparcia przy pomocy takich narzędzi, jak np. bony na cyfryzację PARP.

– Oczywiście ważnym filarem naszej gospodarki jest przemysł, który wiadomo, że ma utrudnioną możliwość przejścia na pracę zdalną, jednak w rankingach OECD byliśmy poniżej średniej, jeśli chodzi o liczbę pracowników, którzy przeszli na pracę zdalną. Taką możliwość miał co czwarty pracownik, a tak realnie na pracy zdalnej było ok. 10 proc. pracowników, podczas gdy w niektórych krajach była to około połowa – dodał Rybikowski.

Z kolei Kamila Sotomska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zwróciła uwagę, że w 2019 r. poziom podstawowych umiejętności cyfrowych wśród dorosłych Polaków wynosił 50 proc., co plasuje nas pod koniec unijnej stawki. Średnia dla Europy to 56 proc.

Debatujący zauważyli też, że są branże, gdzie to ludzie są kluczowi i żadna sztuczna inteligencja ich nie zastąpi. Jednocześnie sama cyfryzacja daje ogromne szanse małym i średnim firmom, mimo że panuje przekonanie, że korzystają z niej głównie duże przedsiębiorca. To właśnie transformacja może pozwolić mniejszym firmom dogonić te większe i poprawić swoją efektywność.

– Jeśli chodzi o obawy związane z redukcją etatów, pracowników jest coraz mniej i będzie jeszcze mniej. Walczymy teraz o to, by przy spadającej liczbie pracowników wytworzyć tyle samo lub więcej – powiedział natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy korzystają z chmur

Większość przedsiębiorstw w Polsce wykorzystuje różnego rodzaju technologie chmurowe do rekrutacji lub zarządzania swoimi kadrami.
2 MIN CZYTANIA

Firmy produkcyjne stawiają na AI

Większość firm produkcyjnych w Polsce wdrożyło jakieś rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji lub jest w trakcie ich implementacji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Barmani w Polsce powinni zarabiać więcej?

Związkowa Alternatywa domaga się podniesienia stawek osobom zatrudnionym w gastronomii, które pracują nocami z soboty na niedzielę.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński miód nie wjedzie do Polski

Polska Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podjęła decyzję o niedopuszczeniu na polski rynek dużej partii miodu gryczanego z Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA