fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaInnowacjeTransformacja cyfrowa nie zagrozi pracownikom

Transformacja cyfrowa nie zagrozi pracownikom

Transformacja cyfrowa rynku pracy nie spowoduje redukcji etatów - ocenili uczestniczy debaty zorganizowanej przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości.

Biorący udział w debacie eksperci uznali też, że cyfryzacja, mimo przyspieszenia podczas pandemii, postępuje w Polsce zbyt wolno. Pełniący obowiązki prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości Dawid Solak stwierdził, że transformacja cyfrowa jest konieczna dla utrzymania konkurencyjności, jednak wymaga analizy i przemyślanych, ale też odważnych kroków.

Przedstawiciel Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Kamil Rybikowski wyjaśnił, że proces cyfryzacji przebiega w Polsce dość wolno, bo naszym firmom brakuje na to nie tylko pieniędzy, ale też wiedzy o możliwościach wsparcia przy pomocy takich narzędzi, jak np. bony na cyfryzację PARP.

– Oczywiście ważnym filarem naszej gospodarki jest przemysł, który wiadomo, że ma utrudnioną możliwość przejścia na pracę zdalną, jednak w rankingach OECD byliśmy poniżej średniej, jeśli chodzi o liczbę pracowników, którzy przeszli na pracę zdalną. Taką możliwość miał co czwarty pracownik, a tak realnie na pracy zdalnej było ok. 10 proc. pracowników, podczas gdy w niektórych krajach była to około połowa – dodał Rybikowski.

Z kolei Kamila Sotomska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zwróciła uwagę, że w 2019 r. poziom podstawowych umiejętności cyfrowych wśród dorosłych Polaków wynosił 50 proc., co plasuje nas pod koniec unijnej stawki. Średnia dla Europy to 56 proc.

Debatujący zauważyli też, że są branże, gdzie to ludzie są kluczowi i żadna sztuczna inteligencja ich nie zastąpi. Jednocześnie sama cyfryzacja daje ogromne szanse małym i średnim firmom, mimo że panuje przekonanie, że korzystają z niej głównie duże przedsiębiorca. To właśnie transformacja może pozwolić mniejszym firmom dogonić te większe i poprawić swoją efektywność.

– Jeśli chodzi o obawy związane z redukcją etatów, pracowników jest coraz mniej i będzie jeszcze mniej. Walczymy teraz o to, by przy spadającej liczbie pracowników wytworzyć tyle samo lub więcej – powiedział natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA