fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaTransformacja energetyczna musi być przemyślana

Transformacja energetyczna musi być przemyślana

Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski ostrzega przed nieprzemyślaną transformacją energetyczną i jej ewentualnymi skutkami dla branży okołogórniczej.

Olszowski podczas obrad sejmowej podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji zaznaczył, że ogółem sama branża okołogórnicza w Polsce zatrudnia ok. 400 tys. pracowników, bo trzeba pamiętać o firmach w całym kraju, wśród których są również mikrofirmy rzemieślnicze i usługowe.

— Z tym potencjałem wiążą się ogromne problemy, bo gdybyśmy chcieli zlikwidować górnictwo w sposób nieprzemyślany, w krótkim czasie, moglibyśmy doprowadzić do nieszczęścia. Dlatego ważne jest, aby te tysiące firm uzyskały swoje programy wsparcia — mówił Olszowski.

Badania mówią, że przedsiębiorstwa okołogórnicze są silnie powiązane z działaniem kopalń, bo aż 63 proc. ich przychodów pochodzi z transakcji z kopalniami. Firmy powiązane z branżą górniczą już dziś nisko oceniają swoją kondycję ekonomiczną i pozycję konkurencyjną, więc aż jedna trzecia takich przedsiębiorstw deklaruje, że w razie utraty wpływów od górnictwa po prostu upadnie. Z kolei 56 proc. uważa, że nie będzie w stanie znaleźć nabywców na swoje usługi, a 46 proc. nie widzi możliwości zmiany oferty firmy bez modyfikacji jej struktury lub profilu. Źle wygląda również sytuacja pracowników zatrudnionych w branży okołogórniczej, bo niemal dwie trzecie twierdzi, że nie ma kompetencji do podjęcia pracy w innej branży.

Ponadto, analiza sprawozdań finansowych wybranych 25 firm z branży okołogórniczej wykazała, że koszty restrukturyzacji sektora wyniosą do 2040 r. od 200 mld zł do 250 mld zł, a utracone przychody z danin w tym okresie wyniosą od 54 mld zł do 137 mld zł. Świadoma transformacja pomogłaby więc oszczędzić ponad 80 mld zł. Z kolei analiza sprawozdań finansowych wybranych 25 dużych przedsiębiorstw wynika, że wszystkie one, przy założeniu spadków produkcji węgla, do 2040 r. przestaną być rentowne.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA