fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaTransformacja energetyczna musi być przemyślana

Transformacja energetyczna musi być przemyślana

Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski ostrzega przed nieprzemyślaną transformacją energetyczną i jej ewentualnymi skutkami dla branży okołogórniczej.

Olszowski podczas obrad sejmowej podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji zaznaczył, że ogółem sama branża okołogórnicza w Polsce zatrudnia ok. 400 tys. pracowników, bo trzeba pamiętać o firmach w całym kraju, wśród których są również mikrofirmy rzemieślnicze i usługowe.

— Z tym potencjałem wiążą się ogromne problemy, bo gdybyśmy chcieli zlikwidować górnictwo w sposób nieprzemyślany, w krótkim czasie, moglibyśmy doprowadzić do nieszczęścia. Dlatego ważne jest, aby te tysiące firm uzyskały swoje programy wsparcia — mówił Olszowski.

Badania mówią, że przedsiębiorstwa okołogórnicze są silnie powiązane z działaniem kopalń, bo aż 63 proc. ich przychodów pochodzi z transakcji z kopalniami. Firmy powiązane z branżą górniczą już dziś nisko oceniają swoją kondycję ekonomiczną i pozycję konkurencyjną, więc aż jedna trzecia takich przedsiębiorstw deklaruje, że w razie utraty wpływów od górnictwa po prostu upadnie. Z kolei 56 proc. uważa, że nie będzie w stanie znaleźć nabywców na swoje usługi, a 46 proc. nie widzi możliwości zmiany oferty firmy bez modyfikacji jej struktury lub profilu. Źle wygląda również sytuacja pracowników zatrudnionych w branży okołogórniczej, bo niemal dwie trzecie twierdzi, że nie ma kompetencji do podjęcia pracy w innej branży.

Ponadto, analiza sprawozdań finansowych wybranych 25 firm z branży okołogórniczej wykazała, że koszty restrukturyzacji sektora wyniosą do 2040 r. od 200 mld zł do 250 mld zł, a utracone przychody z danin w tym okresie wyniosą od 54 mld zł do 137 mld zł. Świadoma transformacja pomogłaby więc oszczędzić ponad 80 mld zł. Z kolei analiza sprawozdań finansowych wybranych 25 dużych przedsiębiorstw wynika, że wszystkie one, przy założeniu spadków produkcji węgla, do 2040 r. przestaną być rentowne.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA