Od 10 lutego nastąpi zniesienie ograniczeń tranzytowych dla towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski – poinformował infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu z przedstawicielami rządu Ukrainy w Krasiczynie.

Od dwóch miesięcy trwa blokada przewozów tranzytowych przez Ukrainę. Straty dla polskiej gospodarki idą w miliardy złotych, o czym pisaliśmy jakiś czas temu.

Patowa sytuacja dobiega prawdopodobnie końca. „Dziękuję ministrowi infrastruktury Ukrainy za dobrą rozmowę. Tranzyt kolejowy przez Ukrainę do Polski ruszy 10 lutego” – napisał na Twitterze minister Andrzej Adamczyk.

Sobotnie spotkanie – jak poinformował rzecznik prasowy resortu infrastruktury Szymon Huptyś – było kontynuacją rozmów, prowadzonych w ubiegłym tygodniu w Kijowie. Przypomniał, że jego głównym tematem było zniesienie ograniczeń tranzytowych przez Ukrainę do Polski. Ponadto – jak dodał – strona ukraińska zadeklarowała modernizację linii kolejowej łączącej ją z Polską.

Polskie Ministerstwo Infrastruktury zabiegało o odwołanie decyzji strony ukraińskiej dotyczącej bezterminowego ograniczenia tranzytu kolejowego przez Ukrainę oraz zakazu użytkowania wagonów własności kolei ukraińskich na terytorium Polski.

Ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia, komentując pod koniec stycznia wprowadzenie zakazu tranzytu pociągów do Polski, informowały, że „do rozwiązania sprawy wznowienia tranzytu koleją przez Ukrainę do Polski potrzebne są obopólne działania dwóch krajów”. Jak dodano, „obecnie istnieją dwa problemy: sytuacyjny – nagromadzenie wagonów – i systemowy – przestarzała infrastruktura i polityka taryfowa.

PAP

Poprzedni artykułO ponad 12 proc. wzrosła wartość oszustw kartami płatniczymi
Następny artykułKiedy podwyżki stóp procentowych w USA i strefie euro?