fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatTrudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.

Justin Trudeau i jego rząd przekroczyli swoje uprawnienia brutalnie dławiąc bunt przeciwko lockdownowi i jego przepisom – bunt, znany na świecie jako „Konwój Wolności”, który dwa lata temu podnieśli przedsiębiorcy transportowi.

W sentencji wyroku wydanego przez Kanadyjski Sąd Federalny można przeczytać, że protestujący wówczas kierowcy ciężarówek „nie stanowili zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego zgodnie z wymogami ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych”.

Tym samym kanadyjski sąd uznał, że rząd Trudeau naruszył Kartę Praw i Wolności – kanadyjski odpowiednik amerykańskiej Karty Praw.

Blokowanie kont było bezprawne!

Powołując się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych dwa lata temu premier Trudeau przyznał sobie nadzwyczajne uprawnienia, a jego rząd wdrożył represje wobec przedsiębiorców niczym jakaś faszystowska dyktatura (tyle że ubrana w białe rękawiczki demokracji). Elementem całego katalogu zastosowanych wówczas represji było wydanie upoważnienia federalnemu ministrowi finansów do zamrażania osobistych kont bankowych protestujących – i to bez konieczności przedstawiania nakazu sądowego. W efekcie RCMP (kanadyjska służba specjalna) nakazała bankom zamrożenie 257 rachunków bankowych najbardziej niepokornych kierowców.

Z powodu szykan szczepionkowych podjętych przez rząd Justina Trudeau, wielu przedsiębiorców transportowych poniosło dotkliwe straty, ich biznesy dość szybko upadły, a całe rodziny zostały z długami i niezaleczonymi traumami.

W stronę sprawiedliwości

W opinii kierowców i właścicieli firm transportowych ich własny rząd został skorumpowany przez bezwzględnych, żądnych zysku producentów szczepionek. Po wyroku federalnego sądu nie wykluczają oni składania przeciwko niemu powództw cywilnych.

Rząd Trudeau zapowiedział już, że złoży apelację od decyzji sądu federalnego do Federalnego Sądu Apelacyjnego. Sprawa zapewne znajdzie swój finał dopiero przed Sądem Najwyższym.

Niezależnie od tego, jak dalej sprawa się potoczy, stanowi ona dowód na to, że sprawiedliwość, chociaż nierychliwa, to jednak istnieje. A także na to, że w demokratycznym ustroju istnieją granice, których politycy wybrani przez obywateli nigdy nie powinni przekraczać!

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA