fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumTrump kontra Huawei - kolejne starcie. Teraz pada zarzut o... wymuszanie haraczu

Trump kontra Huawei – kolejne starcie. Teraz pada zarzut o… wymuszanie haraczu

W federalnym akcie oskarżenia Departament Sprawiedliwości zarzuca chińskiemu gigantowi i jego podmiotom „sposób działalności związanej z haraczem”. Owe podmioty – według amrykańskich służb –  pracowały nad kradzieżą tajemnic handlowych sześciu amerykańskich firm. Skradzione informacje zawierały kod źródłowy, a także podręczniki technologii bezprzewodowej.

W akcie oskarżenia nie podano z nazwy tych sześciu firm, jednakże źródło znane z dochodzenia – a także dokumenty sądowe złożone w kilku procesach cywilnych – wskazały, że są to: Cisco Systems, Motorola Solutions, Fujitsu, Quintel Technology, T-Mobile i CNEX Labs.

„Nowe zarzuty w tej sprawie odnoszą się do wieloletnich wysiłków Huawei i kilku jej spółek zależnych, zarówno w USA, jak i w Chińskiej Republice Ludowej, w celu sprzeniewierzenia własności intelektualnej  przez sześć amerykańskich firm technologicznych, na rzecz rozwoju i prowadzenia działalności Huawei” – informuje Departament Sprawiedliwości w komunikacie prasowym.

Zarzuty te nasilają kampanię Waszyngtonu przeciwko Huawei. Obecnie chińska firma nie może już kupować wielu amerykańskich produktów i jest postrzegana przez administrację Trumpa jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. W poniedziałek czterech członków chińskiego wojska zostało oskarżonych o włamanie się do Equifax, jednej z największych agencji raportujących kredyty w kraju, oraz o kradzież tajemnic handlowych i danych osobowych około 145 milionów Amerykanów w 2017 r.

Co ciekawe jednak, w czwartek Departament Handlu przedłużył tymczasową licencję, która pozwala amerykańskim firmom na dalsze prowadzenie interesów z Huawei. Jednakże licencja ta wygasa w kwietniu tego roku.

Warto pamiętać, że nowy akt oskarżenia wykracza poza wcześniejsze zarzuty Departamentu Sprawiedliwości dotyczące łamania tajemnic handlowych i sankcji przez Huawei. Teraz pada bardzo mocny zarzut o wymuszanie haraczy. Według Departamentu Sprawiedliwości, kryminalny spisek, o który oskarżany jest chiński gigant, trwa od co najmniej 1999 roku.

DL/The New York Times

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA