fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaArchiwumTrump zawiesza podróże z Europy do USA. Anglicy zwracają uwagę na jeszcze...

Trump zawiesza podróże z Europy do USA. Anglicy zwracają uwagę na jeszcze jedno zagrożenie…

Ogłoszony przez Donalda Trumpa zakaz przyjazdu do USA z Europy nie dotyczy osób, dla których Stany Zjednoczone to miejsce stałego pobytu oraz najbliższych członków rodzin obywateli USA – poinformował amerykański departament bezpieczeństwa wewnętrznego. Zakaz – jak sprecyzował resort – dotyczyć będzie większości osób bez paszportu USA, którzy byli w strefie Schengen w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Decyzja Trumpa ma na celu powstrzymanie napływu osób zarażonych koronawirusem, co mogłoby spowodować dalsze jego rozprzestrzenianie się. Trump powiedział, że będą pewne wyjątki dla niektórych Amerykanów, „którzy przeszli odpowiednie kontrole”. Zawieszone zostają wszystkie loty z Europy do USA, z wyjątkiem tych z Wielkiej Brytanii.

– Zakazy te będą miały zastosowanie nie tylko do ogromnej ilości handlu i transportowanych ładunków, ale także do różnych innych rzeczy. Kwestią dyskusyjną są wszystkie towary przyjeżdżające z Europy do Stanów Zjednoczonych. Ograniczenia te nie będą miały zastosowania do Wielkiej Brytanii – zapowiedział prezydent Trump.

Amerykański prezydent zapowiedział podczas przemówienia transmitowanego z gabinetu owalnego, że zapewniona zostanie nadzwyczajna pomoc ekonomiczna dla Amerykanów dotkniętych przez koronawirus. – Aby zapewnić, że pracujący Amerykanie dotknięci wirusem mogą powiedzieć "dom" bez obawy o wpadnięcie w trudności finansowe. Wkrótce podejmę działania nadzwyczajne, aby zapewnić im ulgę finansową. Będzie to skierowane do pracowników chorych, poddanych kwarantannie lub opiekujących się innymi z powodu koronawirusa. Poproszę Kongres o podjęcie działań legislacyjnych w celu przedłużenia tej ulgi – powiedział Trump. Zapewnił jednocześnie, że spadki na giełdzie i wyjątkowe środku nie oznaczają kryzysu finansowego. – To tylko okres przejściowy, który przetrwamy jako naród i świat – dodał.

– Wydałem polecenia Federalnej Agencji ds. Małych Przedsiębiorstw (SBA), aby korzystała z dostępnych je praw w celu zapewnienia kapitału i płynności firmom dotkniętym koronawirusa. Ze skutkiem natychmiastowym SBA zacznie udzielać pożyczek ekonomicznych w dotkniętych nim stanach i terytoriach. Te nisko oprocentowane pożyczki pomogą małym firmom przezwyciężyć przejściowe zawirowania gospodarcze spowodowane przez wirusa – powiedział Trump.

Z kolei z Wielkiej Brytanii płyną głosy, że władze w Londynie zidentyfikowały jeszcze jedno zagrożenie: możliwe próby wywołania paniki lub siania dezinformacji przez wrogo nastawione kraje, jak Rosja czy Chiny. W tym tygodniu specjalne zespoły robocze ds. walki z tym zjawiskiem zostały powołane zarówno w ministerstwie kultury, mediów i sportu, jak i bezpośrednio w ramach służby zdrowia. Ich zadaniem ma być monitorowanie i walka z fałszywymi narracjami w sieci, które mają podsycać nieufność i siać niepokój, w szczególności za pomocą mediów społecznościowych.

W tym kontekście już pod koniec stycznia br. pojawiły się w rosyjskich mediach fałszywe oskarżenia pod adresem amerykańskiego wojska, które miało stworzyć koronawirusa w ramach testowania broni biologicznej. Według tej teorii – rozpowszechnianej m.in. przez telewizję Rossiya 24 – w działania miało być zaangażowane tajne laboratorium w Gruzji. Działania dezinformacyjne w tym zakresie zostały porównane do przeprowadzonej przez rosyjskie KGB w lat 80. ubiegłego wieku operacji Infektion(nazywanej również Denver), która miała na celu obciążyć amerykańskie wojsko odpowiedzialnością za epidemię AIDS.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Kryształy Polskiej Gospodarki. List z gratulacjami od prezesa Prawa i Sprawiedliwości

„Jest rzeczą wielkiej wagi, by dokonania Przedsiębiorców, a także sukcesy Osób i Podmiotów wspierających na różne sposoby przedsiębiorczość były jak najszerzej znane i pełniły funkcje wzorcotwórcze. Polscy przedsiębiorcy – jak to doskonale wiemy – odnoszą wiele sukcesów. Z ich osiągnięć mamy prawo być dumni" – napisał w specjalnym liście skierowanym do organizatorów oraz uczestników gali KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
4 MIN CZYTANIA

Kryształy Polskiej Gospodarki trafiły w dobre ręce! II edycja konkursu rozstrzygnięta

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach. Wyjątkowe statuetki z zielonego złota trafiły w godne ręce.
4 MIN CZYTANIA

Futbol jako sposób na życie. Rozmawiamy z Aleksandrą Matczak [WIDEO]

Dziś już nie wyobrażam sobie życia bez piłki nożnej, treningów i zgrupowań. Ryzyko, które podjęłam, bardzo się opłaciło – opowiada nam Aleksandra Matczak. Z zawodniczką Warty Poznań i reprezentantką Polski w amp futbolu spotkaliśmy się w Poznaniu podczas Impact’23. Największe marzenie? Występ w przyszłym roku na mistrzostwach świata.