fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumTrump zawiesza podróże z Europy do USA. Anglicy zwracają uwagę na jeszcze...

Trump zawiesza podróże z Europy do USA. Anglicy zwracają uwagę na jeszcze jedno zagrożenie…

Ogłoszony przez Donalda Trumpa zakaz przyjazdu do USA z Europy nie dotyczy osób, dla których Stany Zjednoczone to miejsce stałego pobytu oraz najbliższych członków rodzin obywateli USA – poinformował amerykański departament bezpieczeństwa wewnętrznego. Zakaz – jak sprecyzował resort – dotyczyć będzie większości osób bez paszportu USA, którzy byli w strefie Schengen w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Decyzja Trumpa ma na celu powstrzymanie napływu osób zarażonych koronawirusem, co mogłoby spowodować dalsze jego rozprzestrzenianie się. Trump powiedział, że będą pewne wyjątki dla niektórych Amerykanów, „którzy przeszli odpowiednie kontrole”. Zawieszone zostają wszystkie loty z Europy do USA, z wyjątkiem tych z Wielkiej Brytanii.

– Zakazy te będą miały zastosowanie nie tylko do ogromnej ilości handlu i transportowanych ładunków, ale także do różnych innych rzeczy. Kwestią dyskusyjną są wszystkie towary przyjeżdżające z Europy do Stanów Zjednoczonych. Ograniczenia te nie będą miały zastosowania do Wielkiej Brytanii – zapowiedział prezydent Trump.

Amerykański prezydent zapowiedział podczas przemówienia transmitowanego z gabinetu owalnego, że zapewniona zostanie nadzwyczajna pomoc ekonomiczna dla Amerykanów dotkniętych przez koronawirus. – Aby zapewnić, że pracujący Amerykanie dotknięci wirusem mogą powiedzieć "dom" bez obawy o wpadnięcie w trudności finansowe. Wkrótce podejmę działania nadzwyczajne, aby zapewnić im ulgę finansową. Będzie to skierowane do pracowników chorych, poddanych kwarantannie lub opiekujących się innymi z powodu koronawirusa. Poproszę Kongres o podjęcie działań legislacyjnych w celu przedłużenia tej ulgi – powiedział Trump. Zapewnił jednocześnie, że spadki na giełdzie i wyjątkowe środku nie oznaczają kryzysu finansowego. – To tylko okres przejściowy, który przetrwamy jako naród i świat – dodał.

– Wydałem polecenia Federalnej Agencji ds. Małych Przedsiębiorstw (SBA), aby korzystała z dostępnych je praw w celu zapewnienia kapitału i płynności firmom dotkniętym koronawirusa. Ze skutkiem natychmiastowym SBA zacznie udzielać pożyczek ekonomicznych w dotkniętych nim stanach i terytoriach. Te nisko oprocentowane pożyczki pomogą małym firmom przezwyciężyć przejściowe zawirowania gospodarcze spowodowane przez wirusa – powiedział Trump.

Z kolei z Wielkiej Brytanii płyną głosy, że władze w Londynie zidentyfikowały jeszcze jedno zagrożenie: możliwe próby wywołania paniki lub siania dezinformacji przez wrogo nastawione kraje, jak Rosja czy Chiny. W tym tygodniu specjalne zespoły robocze ds. walki z tym zjawiskiem zostały powołane zarówno w ministerstwie kultury, mediów i sportu, jak i bezpośrednio w ramach służby zdrowia. Ich zadaniem ma być monitorowanie i walka z fałszywymi narracjami w sieci, które mają podsycać nieufność i siać niepokój, w szczególności za pomocą mediów społecznościowych.

W tym kontekście już pod koniec stycznia br. pojawiły się w rosyjskich mediach fałszywe oskarżenia pod adresem amerykańskiego wojska, które miało stworzyć koronawirusa w ramach testowania broni biologicznej. Według tej teorii – rozpowszechnianej m.in. przez telewizję Rossiya 24 – w działania miało być zaangażowane tajne laboratorium w Gruzji. Działania dezinformacyjne w tym zakresie zostały porównane do przeprowadzonej przez rosyjskie KGB w lat 80. ubiegłego wieku operacji Infektion(nazywanej również Denver), która miała na celu obciążyć amerykańskie wojsko odpowiedzialnością za epidemię AIDS.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA