fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatTrwający konflikt zrujnuje gospodarki Izraela i Palestyny

Trwający konflikt zrujnuje gospodarki Izraela i Palestyny

Trwający od ponad miesiąca konflikt Izraela z Hamasem doprowadzi po obydwu stronach do szkód, które trzeba będzie naprawiać przez długie lata.

Pierwszy miesiąc konfliktu Izraela z Hamasem pozwala na formułowanie wstępnych prognoz dotyczących wpływu starć na gospodarkę całego regionu. 

Palestyna w ruinie

ONZ szacuje, że Produkt Krajowy Brutto Palestyny (biorąc pod uwagę łącznie Zachodni Brzeg Jordanu i Strefę Gazy) skurczył się już o 4 proc. Kolejny miesiąc walk może doprowadzić do podwojenia tej wartości. 45 proc. budynków mieszkalnych w Strefie Gazy zostało w ostatnich tygodniach zniszczonych lub uszkodzonych. W wyniku prowadzonych starć już 400 tysięcy Palestyńczyków zostało wpędzonych w biedę, a z każdym kolejnym tygodniem prowadzonych działań wojennych ta liczba będzie się zwiększać. 

Izrael też ma problemy

Szef izraelskiego banku centralnego Amir Yaron przyznał, że trwająca wojna jest szokiem dla gospodarki. Jego zdaniem przyczyni się ona do zmniejszenia dynamiki wzrostu PKB kraju o 1 proc. w obecnym i przyszłym roku. Jednocześnie wzrośnie dług publiczny, a wydatki na działania zbrojne sięgną równowartości 7,8 mld dolarów. 

Obecnie praktycznie zamarł ruch turystyczny, który odpowiada za 3 proc. krajowego PKB. 

Kryzys przechodzi też izraelski rynek pracy. Z kraju masowo wyjeżdżają obywatele innych państw (m.in. Tajlandii czy Filipin), którzy stanowili ważną część siły roboczej w takich branżach jak np. rolnictwo. 360 tysięcy izraelskich rezerwistów zostało wezwanych do służby, przez co musieli opuścić miejsca swojej pracy. 

cnbc.com, businesstimes.com.sg, foreignpolicy.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA