fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaPodatkiTSUE: Usługi ładowania elektryków są dostawą

TSUE: Usługi ładowania elektryków są dostawą

Przedsiębiorca, który będzie świadczył usługi ładowania samochodów elektrycznych powinien na gruncie VAT traktować je jako dostawę towarów – uważa Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok w sprawie C-282/22).

Sprawa, która była przedmiotem postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE dotyczyła polskiego podatnika. Chce on bowiem otworzyć firmę, w ramach której będzie instalował ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Typ ładowarek będzie różny, a cena będzie uzależniona m.in. od czasu ładowania wyrażonego w godzinach (w przypadku konektorów wolnego ładowania) lub w minutach (w przypadku konektorów szybkiego ładowania), a także od standardu konektora wybranego przez zainteresowanego użytkownika. Również forma płatności będzie różna, np. po zakończeniu przyjętego okresu rozliczeniowego, choć podatnik rozważa też możliwość wprowadzenia portfela cyfrowego.

Świadczenia, które będzie oferował przedsiębiorca, mogą obejmować następujące czynności:
– udostępnienie urządzeń do ładowania, w tym integrację ładowarki z systemem operacyjnym pojazdu;
– zapewnienie przepływu energii elektrycznej o odpowiednio dostosowanych parametrach do akumulatorów tego pojazdu;
– niezbędne wsparcie techniczne.

Klienci podatnika będą mieli także do dyspozycji platformę, aplikację, za pośrednictwem której będzie można np. zarezerwować stację ładowania, przejrzeć historię ładowania lub dokonać płatności za usługę.

Zapytanie do skarbówki i sprawa w sądzie

Aby mieć pewność, jak zaplanowaną aktywność biznesową rozliczać, podatnik wystąpił o wydanie interpretacji podatkowej z pytaniem, jak na gruncie podatku od towarów i usług traktować opisane usługi. Według fiskusa dostawę energii elektrycznej niezbędnej do ładowania pojazdu elektrycznego należy uznać za świadczenie główne, podczas gdy inne usługi oferowane przez podatnika będą usługami pomocniczymi.

Zdaniem podatnika była to niewłaściwa interpretacja i zaskarżył ją do sądu. Sąd interpretację uchylił. Dlatego w kolejnym kroku kasacja trafiła do NSA. Naczelny Sąd Administracyjny z kolei postanowił zapytać o zdanie TS UE.

Trybunał nie miał wątpliwości

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w omawianej sprawie zapadł 20 kwietnia. W opublikowanym uzasadnieniu TS UE podkreślił, że dyrektywę Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zmienioną dyrektywą Rady 2009/162/UE z 22 grudnia 2009 r., należy interpretować w ten sposób, że stanowi „dostawę towarów” (w rozumieniu art. 14 ust. 1 Dyrektywy 2006/112 ze zmianami) jedno złożone świadczenie składające się z:
– udostępnienia urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych (w tym integracji ładowarki z systemem operacyjnym pojazdu);
– zapewnienia przepływu energii elektrycznej o odpowiednio dostosowanych parametrach do akumulatorów tego pojazdu;
– niezbędnego wsparcia technicznego dla zainteresowanych użytkowników;
– udostępnienia aplikacji informatycznych umożliwiających zainteresowanemu użytkownikowi rezerwację konektora, podgląd historii transakcji oraz wpłatę środków gromadzonych w portfelu cyfrowym celem wykorzystania do płatności za ładowanie.

W konsekwencji opisana przez podatnika działalność na gruncie VAT powinna być traktowana jako dostawa towarów.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

Luka w CIT jak była, tak jest – jej uszczelnianie idzie coraz wolniej

Trudno oprzeć się wrażeniu, że CIT jest w Polsce podatkiem w jakimś sensie dobrowolnym. Stosując kreatywną księgowość w zasadzie można go uniknąć, o czym świadczy fakt, że rekordzista (firma z niemieckim kapitałem) zapłacił podatek CIT w wysokości 0,003 proc. osiągniętego przychodu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

Fundacja rodzinna daje sporo korzyści. Również podatkowych [WYWIAD]

Już 22 maja 2023 r. wejdą w życie przepisy o fundacji rodzinnej. To nowa instytucja na gruncie prawa polskiego, która przewiduje sporo preferencji podatkowych. Opowiada nam o niej Marek Kończak – doradca podatkowy, starszy menedżer w Thedy & Partners.
3 MIN CZYTANIA

Zapomniałeś o rozliczeniu PIT i co teraz?

Przedsiębiorcy mieli obowiązek rozliczyć swój PIT z dochodów (przychodów) w terminie do 2 maja 2023 r. Mogli to zrobić papierowo lub elektronicznie przez portal e-Urząd. Jeśli tego w ustawowym terminie nie zrobili, mogą ponieść za to odpowiedzialność karno-skarbową.
3 MIN CZYTANIA