fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiTSUE: Usługi ładowania elektryków są dostawą

TSUE: Usługi ładowania elektryków są dostawą

Przedsiębiorca, który będzie świadczył usługi ładowania samochodów elektrycznych powinien na gruncie VAT traktować je jako dostawę towarów – uważa Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok w sprawie C-282/22).

Sprawa, która była przedmiotem postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE dotyczyła polskiego podatnika. Chce on bowiem otworzyć firmę, w ramach której będzie instalował ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Typ ładowarek będzie różny, a cena będzie uzależniona m.in. od czasu ładowania wyrażonego w godzinach (w przypadku konektorów wolnego ładowania) lub w minutach (w przypadku konektorów szybkiego ładowania), a także od standardu konektora wybranego przez zainteresowanego użytkownika. Również forma płatności będzie różna, np. po zakończeniu przyjętego okresu rozliczeniowego, choć podatnik rozważa też możliwość wprowadzenia portfela cyfrowego.

Świadczenia, które będzie oferował przedsiębiorca, mogą obejmować następujące czynności:
– udostępnienie urządzeń do ładowania, w tym integrację ładowarki z systemem operacyjnym pojazdu;
– zapewnienie przepływu energii elektrycznej o odpowiednio dostosowanych parametrach do akumulatorów tego pojazdu;
– niezbędne wsparcie techniczne.

Klienci podatnika będą mieli także do dyspozycji platformę, aplikację, za pośrednictwem której będzie można np. zarezerwować stację ładowania, przejrzeć historię ładowania lub dokonać płatności za usługę.

Zapytanie do skarbówki i sprawa w sądzie

Aby mieć pewność, jak zaplanowaną aktywność biznesową rozliczać, podatnik wystąpił o wydanie interpretacji podatkowej z pytaniem, jak na gruncie podatku od towarów i usług traktować opisane usługi. Według fiskusa dostawę energii elektrycznej niezbędnej do ładowania pojazdu elektrycznego należy uznać za świadczenie główne, podczas gdy inne usługi oferowane przez podatnika będą usługami pomocniczymi.

Zdaniem podatnika była to niewłaściwa interpretacja i zaskarżył ją do sądu. Sąd interpretację uchylił. Dlatego w kolejnym kroku kasacja trafiła do NSA. Naczelny Sąd Administracyjny z kolei postanowił zapytać o zdanie TS UE.

Trybunał nie miał wątpliwości

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w omawianej sprawie zapadł 20 kwietnia. W opublikowanym uzasadnieniu TS UE podkreślił, że dyrektywę Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zmienioną dyrektywą Rady 2009/162/UE z 22 grudnia 2009 r., należy interpretować w ten sposób, że stanowi „dostawę towarów” (w rozumieniu art. 14 ust. 1 Dyrektywy 2006/112 ze zmianami) jedno złożone świadczenie składające się z:
– udostępnienia urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych (w tym integracji ładowarki z systemem operacyjnym pojazdu);
– zapewnienia przepływu energii elektrycznej o odpowiednio dostosowanych parametrach do akumulatorów tego pojazdu;
– niezbędnego wsparcia technicznego dla zainteresowanych użytkowników;
– udostępnienia aplikacji informatycznych umożliwiających zainteresowanemu użytkownikowi rezerwację konektora, podgląd historii transakcji oraz wpłatę środków gromadzonych w portfelu cyfrowym celem wykorzystania do płatności za ładowanie.

W konsekwencji opisana przez podatnika działalność na gruncie VAT powinna być traktowana jako dostawa towarów.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA