fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiat„Trzeba zapiąć pasy”

„Trzeba zapiąć pasy”

Znaleźliśmy się w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o gospodarkę i geopolitykę - ostrzegł prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Paweł Borys zapytany o przyszłość globalnej gospodarki powiedział, że aktualnie świat znalazł w punkcie zwrotnym, który polega na zahamowaniu globalizacji oraz umiejscowieniu produkcji w USA i Europie.

— Nie ma dominacji jednej siły, jaką były USA i pod względem technologicznym, i militarnym. Mamy technologiczną wojnę pomiędzy Chinami a Stanami przy spadku roli Europy. Mamy napięcia na Bliskim Wschodzie, te związane z Rosją czy z Tajwanem. Jest ogólny spadek bezpieczeństwa międzynarodowego. Potężny szok energetyczny wywołany wzrostami cen energii. Do tego gigantyczna rewolucja technologiczna, w której jeśli nie bierze się udziału, można szybko stracić konkurencyjność gospodarki – powiedział prezes PFR.

Jako główne wyzwania nadchodzących lat Borys wskazał, że świat będzie musiał poradzić sobie z wyjściem z kryzysu wywołanym wcześniejszym kryzysem finansowym i obecną pandemią, zmagając się z wysokim długiem i protekcjonizmem. W efekcie w najbliższej dekadzie świat może czekać olbrzymi skok technologiczny, np. w zakresie sztucznej inteligencji czy elektromobilności, natomiast globalny system finansowy może wymagać głębszej reformy, polegającej na otwarciu się na waluty cyfrowe. Co do Polski prezes PFR twierdzi, że mamy silne fundamenty gospodarcze, mocny sektor przedsiębiorstw, a także dynamiczny rozwój techonologiczny. Kluczowe dla Polski będą nasze umiejętności reinwestycyjne.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA