fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaŚwiat„Trzeba zapiąć pasy”

„Trzeba zapiąć pasy”

Znaleźliśmy się w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o gospodarkę i geopolitykę - ostrzegł prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Paweł Borys zapytany o przyszłość globalnej gospodarki powiedział, że aktualnie świat znalazł w punkcie zwrotnym, który polega na zahamowaniu globalizacji oraz umiejscowieniu produkcji w USA i Europie.

— Nie ma dominacji jednej siły, jaką były USA i pod względem technologicznym, i militarnym. Mamy technologiczną wojnę pomiędzy Chinami a Stanami przy spadku roli Europy. Mamy napięcia na Bliskim Wschodzie, te związane z Rosją czy z Tajwanem. Jest ogólny spadek bezpieczeństwa międzynarodowego. Potężny szok energetyczny wywołany wzrostami cen energii. Do tego gigantyczna rewolucja technologiczna, w której jeśli nie bierze się udziału, można szybko stracić konkurencyjność gospodarki – powiedział prezes PFR.

Jako główne wyzwania nadchodzących lat Borys wskazał, że świat będzie musiał poradzić sobie z wyjściem z kryzysu wywołanym wcześniejszym kryzysem finansowym i obecną pandemią, zmagając się z wysokim długiem i protekcjonizmem. W efekcie w najbliższej dekadzie świat może czekać olbrzymi skok technologiczny, np. w zakresie sztucznej inteligencji czy elektromobilności, natomiast globalny system finansowy może wymagać głębszej reformy, polegającej na otwarciu się na waluty cyfrowe. Co do Polski prezes PFR twierdzi, że mamy silne fundamenty gospodarcze, mocny sektor przedsiębiorstw, a także dynamiczny rozwój techonologiczny. Kluczowe dla Polski będą nasze umiejętności reinwestycyjne.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA