fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumTrzeba zawalczyć o przedsiębiorców

Trzeba zawalczyć o przedsiębiorców

W programie „Gospodarka na dzień dobry” w porannym paśmie Telewizji Republika powiedziałem, że dla przedsiębiorców tak naprawdę kluczowe są trzy rzeczy: podatki, podatki a także podatki. Wiele międzynarodowych rankingów pokazuje, że polski system podatkowy nie służy przedsiębiorczości. Jest zbyt skomplikowany, za często zachodzą w nim zmiany, a dodatkowo przedsiębiorcy maja wrażenie, ze celem urzędników jest złapanie ich na spalonym. Czym innym jest bowiem uszczelniania systemu podatkowego, czyli egzekwowanie należnych państwu pieniędzy, a czym innym ciąganie po sądach ludzi niewinnych, ot tak dla zasady. Tymczasem wielu przedsiębiorców ma wrażenie, że ta druga praktyka staje się normą. Pamiętajmy przy tym, że 99 proc. rodzimych firm to nieduże często jednoosobowe podmioty, dla których przewlekły spór ze skarbówką to prosta droga do upadłości. Nie stać ich na wsparcie wyspecjalizowanych kancelarii podatkowych zatrudniających utytułowanych doradców. Często stają ze skarbówko w szranki zupełnie sami. I przegrywają, nie co do meritum sporu. Organy skarbowe mają jednak na tyle skuteczne narzędzia, że nawet jeśli ulegną finalnie w sądzie i tak doprowadzić mogą biznes do ruiny.

W tych rozważaniach nie chodzi bynajmniej o to, aby przymykać oczy na lewiznę i nie ścigać prawdziwych oszustów. Praktyka pokazuje jednak, że wyłapywanie krętaczy skutkuje tym, że rykoszetem dostają zupełnie uczciwi ludzie. Warto np. przy okazji prac nad nową ordynacją podatkową wprowadzić takie narzędzie ochrony rzetelnych podatników, aby ich los nie był zależny od arbitralnej decyzji urzędnika. Chodzi tu szczególnie o ciągnące się latami spory sądowe i walkę z machiną skarbową, której niewielu ma szansę stawić czoła. Dobrze by było, gdyby urzędnicy, zamiast iść na wojnę na wyniszczenie, szukali porozumienia, stąd ciekawymi są rozwiązania mediacyjne i koncyliacyjne, które już znalazły się w przygotowywanym projekcie ordynacji. Chodzi jednak o to, aby były one realnie stosowane. Nie wystarczy ich wpisać do ustawy, trzeba także je stosować. Nawet najlepsze prawo można tak stosować, aby efekt był marny. To zaś sprawa zmian w mentalności, tak aby relacja podatnika z państwem opierała się na poszukiwaniu porozumienia i wzajemnym szacunku. W końcu wygrane mogą być obie strony.

Najbliższe cztery lata to plany poważnych zmian w naszym systemie podatkowym, chodzi o rozwiązania zarówno proceduralne, jak i materialne. Mają zostać uchwalone trzy ustawy regulujące płacenie danin dochodowych oraz rzeczona wcześniej ordynacja. Oby był to dobry okres dla polskich przedsiębiorców.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA