fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatTrzech rosyjskich lekarzy „wyskoczyło” przez okno. Presja wywierana na tamtejszą służbę zdrowia...

Trzech rosyjskich lekarzy „wyskoczyło” przez okno. Presja wywierana na tamtejszą służbę zdrowia zaczyna zabijać

Śledczy nie wyjaśnili jeszcze, czy były to próby samobójcze, ale w rosyjskich mediach jest to przyjmowane za pewnik. Według nich powodem tych dramatycznych decyzji są ekstremalne warunki, w których personel służby zdrowia mierzy się z koronawirusem, mając do dyspozycji ograniczony zasób środków ochrony osobistej i równocześnie niekończące się godziny pracy. Tak stwierdza m.in. popularny rosyjski bloger Iliá Varlámov.

Różne przypadki

24 kwietnia Natalia Lebediewa, kierowniczka kliniki pierwszej pomocy w centrum szkolenia kosmonautów „Gwiezdne Miasteczko” pod Moskwą, wypadła z okna i zginęła na miejscu. Oficjalna wersja wskazuje, że był to wypadek. Jednak jej koledzy zapewniają, że poprzedniego dnia Lebedieva została oskarżona o zakażenie koronawirusem kilku podwładnych i brak wydajności w pracy, co spowodowało załamanie emocjonalne. Była hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Później, 1 maja, Elena Niepomniaszczaja, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Weteranów w Krasnojarsku (Syberia), zmarła z powodu odniesionych obrażeń, gdy kilka dni wcześniej również wypadła z piątego piętra. Naoczni świadkowie powiedzieli rosyjskiej prasie, że wydarzenie miało miejsce po ostrej dyskusji podczas spotkania, które miało na celu ustalenie, które skrzydło centrum medycznego będzie mogło przyjmować pacjentów z COVID-19. Spotkaniu przewodniczył szef departamentu regionalnego Ministerstwa Zdrowia Borys Nemik. Podobno pani dyrektor sprzeciwiła się jego decyzji, tłumacząc, że szpital nie byłby w stanie podjąć się takiego zadania z powodu braku środków ochrony i wystarczająco wykwalifikowanego personelu.

Z kolei, 2 maja Aleksander Szulepow, sanitariusz przydzielony do pogotowia ratunkowego, również rzucił się z okna na drugim piętrze sanatorium w obwodzie woroneskim na południowym zachodzie kraju. Szulepow, który miał pozytywny wynik testu na COVID-19, jest teraz na oddziale intensywnej terapii. Wcześniej nagrał filmik wraz kolegą, Aleksanderem Kosiakinem o tym, że został zmuszony do kontynuowania pracy pomimo choroby, ale później zaprzeczył swoim słowom w innym filmie. Tymczasem Kosiakin został oskarżony o szerzenie fałszywych informacji, przestępstwo, które w Rosji może podlegać karze do pięciu lat więzienia.

Problemy psychiczne

Wraz z atakami furii wobec organów ścigania, hałaśliwych sąsiadów czy przeciwko komukolwiek, używaniem broni palnej (często z tragicznym skutkiem), rosnącą przemocą związaną z dyskryminacją i gwałtownym wzrostem spożycia alkoholu podczas obowiązkowej kwarantanny społecznej, wyłania się ponury obraz Rosji. Coraz większa niepewność odbija się na psychice Rosjan. Samobójstwa znów stają się tam powszechne.

Najwyższy wskaźnik samobójstw w Rosji został osiągnięty na początku nowego tysiąclecia, po katastrofalnej ekonomicznie dekadzie lat 90. Wtedy na 100 000 mieszkańców przypadło 55 samobójstw. Rosja od dawna znajdowała się wśród krajów o najwyższym wskaźniku samobójstw, ale wraz z późniejszym ożywieniem gospodarczym wskaźnik poprawił się i obecnie wynosi około 20 zgonów na 100 000 mieszkańców rocznie. Jednak eksperci ostrzegają, że wskaźnik może się podnieść, biorąc pod uwagę rzeczywistość powstałą z powodu pandemii COVID-19 i wpłynąć na wszystkie klasy społeczne.

Przedwczoraj poinformowano o samobójstwie rosyjskiego magnata Dmitrija Bosowa, współwłaściciela firm z branży wydobywczej, takich jak Sibanthracite i VostokUgol (światowy lider w wydobyciu antracytu). Jego ciało znaleziono w rezydencji pod Moskwą. Miliarder strzelił sobie w głowę z pistoletu znalezionego obok ciała. Jego żona powiadomiła policję, kiedy przestał odpowiadać na jej telefony. Śledczy twierdzą, że jest to samobójstwo, a jego przyczyny wciąż są badane. Portal ekonomiczny RBK cytuje źródło bliskie firmie, twierdząc, że oligarcha miał problemy rodzinne a jego firmy coraz większe długi.

Źródło: abc.es

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA