fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatTrzech rosyjskich lekarzy „wyskoczyło” przez okno. Presja wywierana na tamtejszą służbę zdrowia...

Trzech rosyjskich lekarzy „wyskoczyło” przez okno. Presja wywierana na tamtejszą służbę zdrowia zaczyna zabijać

Śledczy nie wyjaśnili jeszcze, czy były to próby samobójcze, ale w rosyjskich mediach jest to przyjmowane za pewnik. Według nich powodem tych dramatycznych decyzji są ekstremalne warunki, w których personel służby zdrowia mierzy się z koronawirusem, mając do dyspozycji ograniczony zasób środków ochrony osobistej i równocześnie niekończące się godziny pracy. Tak stwierdza m.in. popularny rosyjski bloger Iliá Varlámov.

Różne przypadki

24 kwietnia Natalia Lebediewa, kierowniczka kliniki pierwszej pomocy w centrum szkolenia kosmonautów „Gwiezdne Miasteczko” pod Moskwą, wypadła z okna i zginęła na miejscu. Oficjalna wersja wskazuje, że był to wypadek. Jednak jej koledzy zapewniają, że poprzedniego dnia Lebedieva została oskarżona o zakażenie koronawirusem kilku podwładnych i brak wydajności w pracy, co spowodowało załamanie emocjonalne. Była hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Później, 1 maja, Elena Niepomniaszczaja, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Weteranów w Krasnojarsku (Syberia), zmarła z powodu odniesionych obrażeń, gdy kilka dni wcześniej również wypadła z piątego piętra. Naoczni świadkowie powiedzieli rosyjskiej prasie, że wydarzenie miało miejsce po ostrej dyskusji podczas spotkania, które miało na celu ustalenie, które skrzydło centrum medycznego będzie mogło przyjmować pacjentów z COVID-19. Spotkaniu przewodniczył szef departamentu regionalnego Ministerstwa Zdrowia Borys Nemik. Podobno pani dyrektor sprzeciwiła się jego decyzji, tłumacząc, że szpital nie byłby w stanie podjąć się takiego zadania z powodu braku środków ochrony i wystarczająco wykwalifikowanego personelu.

Z kolei, 2 maja Aleksander Szulepow, sanitariusz przydzielony do pogotowia ratunkowego, również rzucił się z okna na drugim piętrze sanatorium w obwodzie woroneskim na południowym zachodzie kraju. Szulepow, który miał pozytywny wynik testu na COVID-19, jest teraz na oddziale intensywnej terapii. Wcześniej nagrał filmik wraz kolegą, Aleksanderem Kosiakinem o tym, że został zmuszony do kontynuowania pracy pomimo choroby, ale później zaprzeczył swoim słowom w innym filmie. Tymczasem Kosiakin został oskarżony o szerzenie fałszywych informacji, przestępstwo, które w Rosji może podlegać karze do pięciu lat więzienia.

Problemy psychiczne

Wraz z atakami furii wobec organów ścigania, hałaśliwych sąsiadów czy przeciwko komukolwiek, używaniem broni palnej (często z tragicznym skutkiem), rosnącą przemocą związaną z dyskryminacją i gwałtownym wzrostem spożycia alkoholu podczas obowiązkowej kwarantanny społecznej, wyłania się ponury obraz Rosji. Coraz większa niepewność odbija się na psychice Rosjan. Samobójstwa znów stają się tam powszechne.

Najwyższy wskaźnik samobójstw w Rosji został osiągnięty na początku nowego tysiąclecia, po katastrofalnej ekonomicznie dekadzie lat 90. Wtedy na 100 000 mieszkańców przypadło 55 samobójstw. Rosja od dawna znajdowała się wśród krajów o najwyższym wskaźniku samobójstw, ale wraz z późniejszym ożywieniem gospodarczym wskaźnik poprawił się i obecnie wynosi około 20 zgonów na 100 000 mieszkańców rocznie. Jednak eksperci ostrzegają, że wskaźnik może się podnieść, biorąc pod uwagę rzeczywistość powstałą z powodu pandemii COVID-19 i wpłynąć na wszystkie klasy społeczne.

Przedwczoraj poinformowano o samobójstwie rosyjskiego magnata Dmitrija Bosowa, współwłaściciela firm z branży wydobywczej, takich jak Sibanthracite i VostokUgol (światowy lider w wydobyciu antracytu). Jego ciało znaleziono w rezydencji pod Moskwą. Miliarder strzelił sobie w głowę z pistoletu znalezionego obok ciała. Jego żona powiadomiła policję, kiedy przestał odpowiadać na jej telefony. Śledczy twierdzą, że jest to samobójstwo, a jego przyczyny wciąż są badane. Portal ekonomiczny RBK cytuje źródło bliskie firmie, twierdząc, że oligarcha miał problemy rodzinne a jego firmy coraz większe długi.

Źródło: abc.es

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA