fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatTrzech rosyjskich lekarzy „wyskoczyło” przez okno. Presja wywierana na tamtejszą służbę zdrowia...

Trzech rosyjskich lekarzy „wyskoczyło” przez okno. Presja wywierana na tamtejszą służbę zdrowia zaczyna zabijać

Śledczy nie wyjaśnili jeszcze, czy były to próby samobójcze, ale w rosyjskich mediach jest to przyjmowane za pewnik. Według nich powodem tych dramatycznych decyzji są ekstremalne warunki, w których personel służby zdrowia mierzy się z koronawirusem, mając do dyspozycji ograniczony zasób środków ochrony osobistej i równocześnie niekończące się godziny pracy. Tak stwierdza m.in. popularny rosyjski bloger Iliá Varlámov.

Różne przypadki

24 kwietnia Natalia Lebediewa, kierowniczka kliniki pierwszej pomocy w centrum szkolenia kosmonautów „Gwiezdne Miasteczko” pod Moskwą, wypadła z okna i zginęła na miejscu. Oficjalna wersja wskazuje, że był to wypadek. Jednak jej koledzy zapewniają, że poprzedniego dnia Lebedieva została oskarżona o zakażenie koronawirusem kilku podwładnych i brak wydajności w pracy, co spowodowało załamanie emocjonalne. Była hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Później, 1 maja, Elena Niepomniaszczaja, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Weteranów w Krasnojarsku (Syberia), zmarła z powodu odniesionych obrażeń, gdy kilka dni wcześniej również wypadła z piątego piętra. Naoczni świadkowie powiedzieli rosyjskiej prasie, że wydarzenie miało miejsce po ostrej dyskusji podczas spotkania, które miało na celu ustalenie, które skrzydło centrum medycznego będzie mogło przyjmować pacjentów z COVID-19. Spotkaniu przewodniczył szef departamentu regionalnego Ministerstwa Zdrowia Borys Nemik. Podobno pani dyrektor sprzeciwiła się jego decyzji, tłumacząc, że szpital nie byłby w stanie podjąć się takiego zadania z powodu braku środków ochrony i wystarczająco wykwalifikowanego personelu.

Z kolei, 2 maja Aleksander Szulepow, sanitariusz przydzielony do pogotowia ratunkowego, również rzucił się z okna na drugim piętrze sanatorium w obwodzie woroneskim na południowym zachodzie kraju. Szulepow, który miał pozytywny wynik testu na COVID-19, jest teraz na oddziale intensywnej terapii. Wcześniej nagrał filmik wraz kolegą, Aleksanderem Kosiakinem o tym, że został zmuszony do kontynuowania pracy pomimo choroby, ale później zaprzeczył swoim słowom w innym filmie. Tymczasem Kosiakin został oskarżony o szerzenie fałszywych informacji, przestępstwo, które w Rosji może podlegać karze do pięciu lat więzienia.

Problemy psychiczne

Wraz z atakami furii wobec organów ścigania, hałaśliwych sąsiadów czy przeciwko komukolwiek, używaniem broni palnej (często z tragicznym skutkiem), rosnącą przemocą związaną z dyskryminacją i gwałtownym wzrostem spożycia alkoholu podczas obowiązkowej kwarantanny społecznej, wyłania się ponury obraz Rosji. Coraz większa niepewność odbija się na psychice Rosjan. Samobójstwa znów stają się tam powszechne.

Najwyższy wskaźnik samobójstw w Rosji został osiągnięty na początku nowego tysiąclecia, po katastrofalnej ekonomicznie dekadzie lat 90. Wtedy na 100 000 mieszkańców przypadło 55 samobójstw. Rosja od dawna znajdowała się wśród krajów o najwyższym wskaźniku samobójstw, ale wraz z późniejszym ożywieniem gospodarczym wskaźnik poprawił się i obecnie wynosi około 20 zgonów na 100 000 mieszkańców rocznie. Jednak eksperci ostrzegają, że wskaźnik może się podnieść, biorąc pod uwagę rzeczywistość powstałą z powodu pandemii COVID-19 i wpłynąć na wszystkie klasy społeczne.

Przedwczoraj poinformowano o samobójstwie rosyjskiego magnata Dmitrija Bosowa, współwłaściciela firm z branży wydobywczej, takich jak Sibanthracite i VostokUgol (światowy lider w wydobyciu antracytu). Jego ciało znaleziono w rezydencji pod Moskwą. Miliarder strzelił sobie w głowę z pistoletu znalezionego obok ciała. Jego żona powiadomiła policję, kiedy przestał odpowiadać na jej telefony. Śledczy twierdzą, że jest to samobójstwo, a jego przyczyny wciąż są badane. Portal ekonomiczny RBK cytuje źródło bliskie firmie, twierdząc, że oligarcha miał problemy rodzinne a jego firmy coraz większe długi.

Źródło: abc.es

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.