fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatTrzęsienie ziemi skurczy gospodarkę Turcji o 10 procent

Trzęsienie ziemi skurczy gospodarkę Turcji o 10 procent

Organizacja zrzeszająca tureckich przedsiębiorców szacuje, że trzęsienie ziemi sprzed kilku dni mogło zabić nawet 72 tysiące osób.

Raport na temat skutków trzęsienia ziemi z 6 lutego opublikowała Turecka Konfederacja Przedsiębiorstw i Biznesu TURKONFED. Organizacja zrzesza 55 tys. firm. W przygotowaniu dokumentu oparto się na danych o następstwach podobnego kataklizmu, który nawiedził Turcję w 1999 roku.

TURKONFED szacuje, że ostatecznie liczba ofiar sięgnie 72 tys. osób, a straty dla gospodarki wyniosą równowartość ponad 84 mld dolarów. Oznacza to, że PKB Turcji zmniejszy się o 10 procent.

Zrujnowane przez trzęsienie domy i mieszkania były warte prawie 71 mld dolarów. Stratę dochodu narodowego, która powstała w wyniku kataklizmu, szacuje się na 10,4 mld dolarów. Dodatkowo, wstrzymanie funkcjonowania przedsiębiorstw i zatrzymanie pracy w dotkniętych regionach to koszt 2,9 mld dolarów.

Konieczność przeznaczenia znacznych funduszy na akcję ratowniczą i odbudowę zniszczeń negatywnie wpłynie też na tegoroczny deficyt budżetowy.

TURKONFED podsumowuje, że w obecnej chwili najważniejszym wyzwaniem stojącym przed rządem jest jak najszybsze przywrócenie podstawowych usług w poszkodowanych regionach w zakresie służby zdrowia, dostaw surowców i energii oraz przywrócenie do użytku najważniejszych dróg.

bloomberght.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA