Organizacja zrzeszająca tureckich przedsiębiorców szacuje, że trzęsienie ziemi sprzed kilku dni mogło zabić nawet 72 tysiące osób.

Raport na temat skutków trzęsienia ziemi z 6 lutego opublikowała Turecka Konfederacja Przedsiębiorstw i Biznesu TURKONFED. Organizacja zrzesza 55 tys. firm. W przygotowaniu dokumentu oparto się na danych o następstwach podobnego kataklizmu, który nawiedził Turcję w 1999 roku.

TURKONFED szacuje, że ostatecznie liczba ofiar sięgnie 72 tys. osób, a straty dla gospodarki wyniosą równowartość ponad 84 mld dolarów. Oznacza to, że PKB Turcji zmniejszy się o 10 procent.

Zrujnowane przez trzęsienie domy i mieszkania były warte prawie 71 mld dolarów. Stratę dochodu narodowego, która powstała w wyniku kataklizmu, szacuje się na 10,4 mld dolarów. Dodatkowo, wstrzymanie funkcjonowania przedsiębiorstw i zatrzymanie pracy w dotkniętych regionach to koszt 2,9 mld dolarów.

Konieczność przeznaczenia znacznych funduszy na akcję ratowniczą i odbudowę zniszczeń negatywnie wpłynie też na tegoroczny deficyt budżetowy.

TURKONFED podsumowuje, że w obecnej chwili najważniejszym wyzwaniem stojącym przed rządem jest jak najszybsze przywrócenie podstawowych usług w poszkodowanych regionach w zakresie służby zdrowia, dostaw surowców i energii oraz przywrócenie do użytku najważniejszych dróg.

bloomberght.com

Poprzedni artykułZachodnie firmy nie wycofały się z Rosji
Następny artykułEuropejskie inwestycje w energię wiatrową spadły o połowę