fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaTurcja będzie centrum dystrybucji rosyjskiego gazu na Europę?

Turcja będzie centrum dystrybucji rosyjskiego gazu na Europę?

Przywódcy Turcji i Rosji ustalili zasady współpracy mającej zapewnić dostawy gazu dla Europy.

Do spotkania Władimira Putina z Recepem Tayyipem Erdoganem doszło podczas szczytu Wspólnoty Niepodległych Państw w kazachskiej Astanie. Turcja co prawda nie należy do tej zrzeszającej państwa byłego ZSRR organizacji, ale ma status jej partnera.

Prezydent Turcji oznajmił, że zamierza – we współpracy z Federacją Rosyjską – przygotować w europejskiej części swojego kraju, w pobliżu granicy z Grecją i Bułgarią, ośrodek dystrybucji gazu dla Europy. Surowiec trafi tam przez gazociągi TurkStream i Blue Stream, do których zostanie skierowany gaz, który pierwotnie miał zostać przesłany do Niemiec przez Nord Stream.

Moskwa zwraca uwagę, iż nadal pozostaje sprawna jedna nitka Nord Stream 2, która może zostać uruchomiona. Zniszczone przez wybuchy pozostałe rury będą wymagać długich napraw, które zostaną podjęte tylko wtedy, gdy znajdzie się ekonomiczne uzasadnienie dla podjęcia takiego trudu.

Kilka dni wcześniej szef Gazpromu Aleksji Miller publicznie mówił o możliwości zwiększenia dostaw do Turcji, a także budowy kolejnej nitki TurkStream przez Morze Czarne.

Turcja jest państwem posiadającym bardzo zdywersyfikowane źródła dostaw tego surowca. Obecnie działające gazociągi pozwalają na jego import z Rosji, Azerbejdżanu i Iranu.

Reuters, AP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA