fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaTurcja będzie centrum dystrybucji rosyjskiego gazu na Europę?

Turcja będzie centrum dystrybucji rosyjskiego gazu na Europę?

Przywódcy Turcji i Rosji ustalili zasady współpracy mającej zapewnić dostawy gazu dla Europy.

Do spotkania Władimira Putina z Recepem Tayyipem Erdoganem doszło podczas szczytu Wspólnoty Niepodległych Państw w kazachskiej Astanie. Turcja co prawda nie należy do tej zrzeszającej państwa byłego ZSRR organizacji, ale ma status jej partnera.

Prezydent Turcji oznajmił, że zamierza – we współpracy z Federacją Rosyjską – przygotować w europejskiej części swojego kraju, w pobliżu granicy z Grecją i Bułgarią, ośrodek dystrybucji gazu dla Europy. Surowiec trafi tam przez gazociągi TurkStream i Blue Stream, do których zostanie skierowany gaz, który pierwotnie miał zostać przesłany do Niemiec przez Nord Stream.

Moskwa zwraca uwagę, iż nadal pozostaje sprawna jedna nitka Nord Stream 2, która może zostać uruchomiona. Zniszczone przez wybuchy pozostałe rury będą wymagać długich napraw, które zostaną podjęte tylko wtedy, gdy znajdzie się ekonomiczne uzasadnienie dla podjęcia takiego trudu.

Kilka dni wcześniej szef Gazpromu Aleksji Miller publicznie mówił o możliwości zwiększenia dostaw do Turcji, a także budowy kolejnej nitki TurkStream przez Morze Czarne.

Turcja jest państwem posiadającym bardzo zdywersyfikowane źródła dostaw tego surowca. Obecnie działające gazociągi pozwalają na jego import z Rosji, Azerbejdżanu i Iranu.

Reuters, AP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA