fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatTurcja gra na dwa fronty w relacjach z Zachodem i Rosją

Turcja gra na dwa fronty w relacjach z Zachodem i Rosją

Dwa tureckie prywatne banki Isbank i Denizbank, uważane za jedne z największych w Turcji, ogłosiły zakończenie świadczenia usług dla kart rosyjskiego systemu płatniczego Mir, z którego Moskwa zaczęła korzystać po wycofaniu się z Rosji spółek Visa i Mastercard. Turcja zapowiedziała jednocześnie chęć dołączenia do – zdominowanej przez Chiny i Rosję – Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Turecki Isbank o komunikacie oświadczył, że „dąży do prowadzenia swojej działalności zgodnie z ustawodawstwem krajowym oraz prawem międzynarodowym, regulacjami i zasadami prowadzenia działalności komercyjnej”. Z kolei Denizbank stwierdził: „Obecnie nie jesteśmy w stanie świadczyć usług w Mirze. Bank działa zgodnie z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi sankcji”. Jak pisze Agencja Reuter, decyzje tureckich banków są efektem wprowadzenia 15 września przez ministerstwo skarbu USA sankcji wobec dyrektor wykonawczego Krajowego Systemu Kart Płatniczych Rosji.

W zeszłym miesiącu Departament Skarbu USA wysłał list do dużych tureckich firm, ostrzegając, że ryzykują karami, jeśli utrzymają stosunki handlowe z objętymi sankcjami firmami rosyjskimi. Ankara zgodziła się wcześniej – po spotkaniu prezydentów Turcji i Rosji Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putina na początku sierpnia – na wprowadzenie rosyjskiego systemu płatniczego Mir w pięciu swoich bankach.

Ostatnio jednak administracja prezydenta Joe Bidena coraz głośniej wypowiada się w kwestii żądań, by rząd turecki przestrzegał sankcji. Według amerykańskich mediów kraje zachodnie nie wykluczają wprowadzenia środków karnych wobec Turcji w związku z pogłębianiem relacji z Rosją.

Kilka dni temu jednak, podczas spotkania Szanghajskiej Organizacji Współpracy, gdzie Turcja ma status „partnera dialogu”, Erdogan potwierdził chęć kontynuacji współpracy z Putinem przy budowie elektrowni atomowej w Akkuyu na południu Turcji. Jednocześnie Turcja zapowiedziała chęć dołączenia do tej zdominowanej przez Chiny i Rosję organizacji.

Reuters/ BusinessInsider.com.pl/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA