fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatTurcja od dekad zbierała pieniądze na wypadek trzęsienia ziemi. Co się z...

Turcja od dekad zbierała pieniądze na wypadek trzęsienia ziemi. Co się z nimi stało?

Tureckie władze korzystają z międzynarodowej pomocy płynącej do kraju po trzęsieniu ziemi. Tymczasem same zebrały ze specjalnego podatku wielkie kwoty, które miały zostać użyte właśnie w takich okolicznościach.

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Turcję i Syrię 6 lutego. Obecnie wiadomo o ponad 22 tysiącach ofiar, z czego 18 tysięcy zginęło w Turcji. Liczby te są w dużej części efektem bardzo luźnego podejścia do przepisów budowlanych i stawiania obiektów mieszkalnych bez spełnienia minimalnych wymagań bezpieczeństwa.

Duże kontrowersje rodzi brak szybkiej i zdecydowanej reakcji rządu w Ankarze na kataklizm. Jednocześnie władze chętnie korzystają z międzynarodowej pomocy humanitarnej. Tymczasem po trzęsieniu ziemi w 1999 roku rząd wprowadził specjalny podatek, z którego środki miały zostać przeznaczone na działania podczas kolejnych podobnych wydarzeń.

Podatek jest pobierany od opłat uiszczanych za korzystanie z internetu czy usług telekomunikacyjnych. Od jego wprowadzenia suma zgromadzonych środków sięgnęła już 88 miliardów lirów tureckich (równowartość ponad 20 miliardów złotych).

Do tej pory nie wiadomo, co się stało z tymi pieniędzmi. Archiwalne wypowiedzi polityków wskazują, że mogły zostać przeznaczone na budowę dróg i linii kolejowych. Źródła niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” twierdzą, że Turcja użyła tych funduszy do spłaty swoich zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

inews.co.uk

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA