fbpx
niedziela, 1 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatTurcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?

Starania Turcji w zakresie zbrojeń oraz stania się jedną z największych światowych potęg wojskowych trwają, napędzane przez prezydenta Erdogana. W ostatnich miesiącach zauważyć można pierwsze owoce podjętych wysiłków, a niektóre z najważniejszych projektów niedawno ujrzały światło dzienne. Mowa tu na przykład o lotniskowcu Anadolu, myśliwcu piątej generacji o nazwie KAAN (oficjalnie zaprezentowany w tym miesiącu przez prezydenta Turcji), śmigłowcu T129 ATAK, czołgu Altay wyprodukowanym przez konsorcjum firm tureckich, który może wejść do eksploatacji w przyszłym roku, transporterze opancerzonym Kirpi czy pocisku przeciwpancernym UMTAS.

Teraz przyszła kolej na pocisk balistyczny krótkiego zasięgu Tayfun, który w ubiegły wtorek został pomyślnie przetestowany nad Morzem Czarnym. Jest to jak dotąd pocisk balistyczny o największym zasięgu, jaki kiedykolwiek przetestowano w Turcji, a jego producentem jest krajowa firma Roketsan. Rakiety takie jak Tayfun dają Turcji ważną zdolność odstraszania.

Ponadto w tym miesiącu Rokestan zaprezentował pocisk balistyczny średniego zasięgu, który będzie mógł dosięgnąć celów na odległość do 1000 km i będzie wyposażony w lotki do regulacji kierunku lotu. Testy mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Ismail Demir, dyrektor tureckiej agencji zamówień wojskowych, na początku tego roku oszacował, że krajowy przemysł może zaspokoić 80 procent potrzeb kraju oraz zauważył, że w roku 2022 eksport broni osiągnął wartość 4 mld dolarów.

Turcja rozgrywającym na Bliskim Wschodzie?

Turcja do tej pory ograniczała się do prób powstrzymania swojego głównego wroga – Grecję, z którą toczy historyczny spór terytorialny zarówno na Cyprze, jak i na wielu wyspach Morza Jońskiego i Egejskiego, a także na wschodnim obszarze Morza Śródziemnego. Zdaniem ekspertów aspiracją prezydenta Erdogana jest militarne wzmocnienie kraju tak, aby Turcja mogła odegrać kluczową rolę w konfliktach na Bliskim Wschodzie. Mediacyjna rola w wojnie między Rosją a Ukrainą, rywalizacja z Izraelem jako regionalnym mocarstwem oraz strategiczna pozycja strażnika Morza Czarnego – obszaru o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego – doprowadziły do wielkich zbrojeń, które służą wzmocnieniu siły politycznej i siły militarnej kraju półksiężyca. Nie należy zapominać, że Turcja od pięciuset lat mocno rywalizuje z innym wielkim krajem muzułmańskim w regionie – Iranem. Istnieje wiele podobieństw między tymi dwoma mocarstwami: podobna populacja (około 80 mln mieszkańców), imperialna przeszłość i duma z tego, że udało się nie wpaść w zachodnią kolonizację, jak to się stało z wieloma innymi krajami Wschodu. Po I wojnie światowej oba kraje przeszły przez reżimy, które próbowały je zmodernizować na wzór zachodnioeuropejski, a teraz oba są pod rządami islamistów, chociaż Iran jest teokracją, a Turcja jest teokracją na papierze i zmierza ku dyktaturze pod żelaznym uściskiem Erdogana. Główna różnica polega na tym, że Iran jest wiernym sojusznikiem Rosji i Chin, podczas gdy Turcja sympatyzuje ze Stanami Zjednoczonymi i jest nawet członkiem NATO.

Czy zatem istnieje obawa przed potęgą militarną Ankary? Cóż, nie wydaje się, aby w tej chwili stanowiła zagrożenie dla Zachodu, ale nie wolno nam tracić z oczu jej rosnących zasobów militarnych czy przyjaźni z Rosją, gdyż jej aktualny „atlantyzm” może przechylić się na drugą stronę i przejść od bycia sojusznikiem do bycia wrogiem. Wojna na Ukrainie wzmocniła pozycję Turcji, która staje się coraz poważniejszym graczem na polu geostrategicznym właśnie ze względu na coraz potężniejszy arsenał wojskowy i umiejętne lawirowanie między Wschodem a Zachodem.

Na podstawie: la razon
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA