fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaGospodarkaTurcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.

Między rokiem 2018 a 2019 stopy procentowe w Turcji podniosły się z 8 do 24 proc. W 2020 r. spadły do poziomu niewiele ponad 8 proc., aby w 2021 r. znów wystrzelić do 19 proc. Pod koniec 2022 r. ponownie nastąpiła obniżka do 9 proc., a po zmianach z ostatnich dni ustalono je na poziomie 25 proc.

Gospodarczy rollercoaster

Jest to efekt chaotycznej polityki administracji rządzącego krajem Recepa Tayyipa Erdogana. Władze naprzemiennie ogłaszają walkę z wysokimi ratami kredytów (wtedy stopy spadają) i inflacją (wtedy rosną).

Aktualnie dominuje narracja przeciwdziałania inflacji. Ta w październiku 2022 r. sięgała poziomu 85 proc. (co oznacza, że była najwyższa od 24 lat), aby w czerwcu spaść do 38 proc. i znów wzrosnąć w lipcu, gdy wyniosła niespełna 48 proc.

Gaszą pożar benzyną

Aby zminimalizować negatywny wpływ inflacji na codzienne życie Turków, rząd podejmuje szereg działań. Znajdują się wśród nich m.in. zapewnienie bezpłatnych dostaw gazu dla gospodarstw domowych czy wzrost – od 1 lipca – pensji minimalnej o 34 proc.

Reuter, fxempire.com, cnbc.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.
2 MIN CZYTANIA

Polska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Zwiększający się popyt na pracę oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej są skłonni zatrudniać cudzoziemców, a polskie władze chętnie zgadzają się na sprowadzanie imigrantów zarobkowych – wynika z komunikatu FOR.
2 MIN CZYTANIA

Na wakacyjny wyjazd nie stać co trzeciej rodziny z Unii Europejskiej

Mimo ustawowych gwarancji płatnego urlopu obowiązujących we wszystkich państwach Unii Europejskiej coraz mniej osób może sobie nań pozwolić z powodu rosnących cen wakacyjnych wyjazdów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA