fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaGospodarkaTurcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.

Między rokiem 2018 a 2019 stopy procentowe w Turcji podniosły się z 8 do 24 proc. W 2020 r. spadły do poziomu niewiele ponad 8 proc., aby w 2021 r. znów wystrzelić do 19 proc. Pod koniec 2022 r. ponownie nastąpiła obniżka do 9 proc., a po zmianach z ostatnich dni ustalono je na poziomie 25 proc.

Gospodarczy rollercoaster

Jest to efekt chaotycznej polityki administracji rządzącego krajem Recepa Tayyipa Erdogana. Władze naprzemiennie ogłaszają walkę z wysokimi ratami kredytów (wtedy stopy spadają) i inflacją (wtedy rosną).

Aktualnie dominuje narracja przeciwdziałania inflacji. Ta w październiku 2022 r. sięgała poziomu 85 proc. (co oznacza, że była najwyższa od 24 lat), aby w czerwcu spaść do 38 proc. i znów wzrosnąć w lipcu, gdy wyniosła niespełna 48 proc.

Gaszą pożar benzyną

Aby zminimalizować negatywny wpływ inflacji na codzienne życie Turków, rząd podejmuje szereg działań. Znajdują się wśród nich m.in. zapewnienie bezpłatnych dostaw gazu dla gospodarstw domowych czy wzrost – od 1 lipca – pensji minimalnej o 34 proc.

Reuter, fxempire.com, cnbc.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA