fbpx
poniedziałek, 4 listopada, 2024
Strona głównaTransportTurcja zamknie rosyjskim tankowcom wyjście na świat

Turcja zamknie rosyjskim tankowcom wyjście na świat

Władze w Ankarze zobowiązały tankowce przepływające przez cieśniny między Morzem Czarnym a Egejskim do posiadania ubezpieczenia.

Zgodnie z decyzją tureckiego rządu, od 1 grudnia każdy statek przystosowany do przewożenia materiałów płynnych przez cieśniny Bosfor i Dardanele będzie musiał mieć odpowiednie ubezpieczenie. Decyzja ta jest oficjalnie uzasadniania faktem możliwości dużych strat w przypadku awarii jednostki, która np. zablokuje innym jednostkom możliwość żeglugi. Koszty związane z takimi sytuacjami mają być pokrywane z obowiązkowych ubezpieczeń.

Nieprzypadkowo jednak decyzja Ankary będzie obowiązywać kilka dni przed wejściem w życie nowych sankcji Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii na Rosję. Jedną z zasad zapisanych w ósmym pakiecie tych ograniczeń jest odebranie możliwości uzyskania ubezpieczenia przez tankowce, które przewożą rosyjską ropę w cenie przekraczającej ustalony w sankcjach jej maksymalny pułap.

Rosyjskie statki nieprzestrzegające ustalonych zasad mogą mieć problem z uzyskaniem ubezpieczenia, ponieważ operatorem 95 proc. globalnego rynku tych świadczeń jest mająca siedzibę w Londynie organizacja The International Group of P&I Clubs.

Powyższe decyzje mogą uderzyć w eksport ropy z czarnomorskiego portu w Noworosyjsku. Przez ostatnie sześć miesięcy tankowce wywiozły z niego 650 tysięcy baryłek surowca trasą biegnącą przez tureckie cieśniny.

Bloomberg

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA