Turecka firma Baykar zamierza uruchomić swój kolejny zakład na Ukrainie, czyli w kraju, który nabył już kilkadziesiąt maszyn tego przedsiębiorstwa.

Pierwsze prace nad budową fabryki zostały już rozpoczęte. Oprócz samych instalacji niezbędnych do produkcji, powstanie też centrum badawcze. Dzięki temu w nowym zakładzie będą mogły powstać wszystkie systemy niezbędne do budowy dronów.

Władze firmy deklarują, że Ukraina jest jej strategicznym partnerem.

Na początku roku, jeszcze przed rozpoczęciem inwazji przez Rosję, Ukraina dysponowała ok. 20 tureckimi dronami Bayraktar TB2. W trakcie konfliktu nabyła kolejne, a kilka tych maszyn zostało przekazane temu krajowi przez producenta bezpłatnie.

Szczególnie na początku wojny zbierały one bardzo dobre opinie, jako skuteczne narzędzia do likwidacji jednostek pancernych armii Federacji Rosyjskiej. Obecnie wydaje się jednak, że rosyjskie siły wzmocniły już swoje zdolności do przeciwdziałania nim.

Obecnie Baykar posiada możliwości produkcyjne pozwalające na wykonanie 20 dronów TB2 miesięcznie. Koszt każdego z nich to ok. 5 milionów dolarów. Firma posiada obecnie zamówienia, których realizacja zajmie trzy lata.

businessinsider.com

Poprzedni artykułPolska potrzebuje planu dystrybucji importowanego węgla
Następny artykułStart-upy w tarapatach? Coraz mniej pieniędzy