fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesTurysto, zostaje ci przyczepa, namiot i kemping

Turysto, zostaje ci przyczepa, namiot i kemping

Raport Google, powstały na bazie sondażu przeprowadzonego wśród użytkowników wyszukiwarki, robi wrażenie przygotowania pod lockdown ruchu turystycznego. Wskazuje na pożądane przez ludzi, „ekologiczne” sposoby podróżowania i spędzania wolnego czasu. Preferowana ma być turystyka krajowa i kempingowa.

Sonda została przeprowadzona wśród użytkowników Google w Wielkiej Brytanii, USA, Francji i w Niemczech. Wnioski z badania zaprezentowano na niedawnym szczycie zrównoważonego rozwoju pod nazwą Travel Weekly. Warto dodać, że gigant technologiczny był sponsorem tego wydarzenia.

Chcą płacić więcej za przelot?

Czego się tu dowiadujemy? Podobno 82 proc. ankietowanych turystów bierze sobie do serca idee zrównoważonego rozwoju. Jest ich obecnie więcej niż przed pandemią – obwieścił z zadowoleniem Google. Ci ludzie poszukują „bardziej ekologicznych form podróżowania”.

Co należy rozumieć pod „ekologicznymi formami podróżowania”? Coś, co będzie teraz pożądane i upowszechniane w ramach tzw. nowej normalności. Względy ekologiczne będą usprawiedliwiać tłamszenie biznesu turystycznego polegającego na oferowaniu usług turystyki zagranicznej i zwiedzania innych krajów.

Z sondażu Google dowiadujemy się na przykład, że jakoby duża grupa ludzi jest gotowa zapłacić więcej za przelot samolotem. No niemożliwe, są aż tak głupi? Otóż możliwe. Ludzie ci twierdzą, że dlatego są skłonni szerzej uchylić portfela, „by zrównoważyć zły wpływ samolotu na środowisko”.

Czyli co? Latać samolotem na wakacje, zostawiając za sobą szkodliwe efekty spalania mieszanki paliwowej w postaci C02 i smug kondensacyjnych, będą chcieli nadal. Tyle, że drożej. Czy podnoszony przez ekologistów problem zanieczyszczania atmosfery przez statki powietrzne naprawdę zniknie, gdy turyści zapłacą więcej za przeloty?

Nie chodzi o ekologię

Wygląda na to, że respondentom badania Google nie przyszło do głowy, że nie chodzi o żadną ekologię. Chodzi o wyrównanie strat linii lotniczych, jakie ponoszą z tytułu pandemicznego zamieszania, stosowania tzw. paszportów covidowych i sanitaryzmu epidemicznego.

Oczywistą powinno być też rzeczą, że turystyce zadano nowy cios w postaci decyzji Komisji Europejskiej, która zadecydowała o skróceniu ważności paszportu covidowego z 12 do 9 miesięcy. Jeśli ktoś nie przyjmie trzeciej, tzw. dawki przypominającej preparatu szczepionkowego na koronawirusa, nigdzie nie poleci. Chyba, że jest gotowy na test i marnowanie czasu na kwarantannę w kraju docelowym.

Co zatem turyście zostaje? Kamperem lub pod namiot

Podobno też aż 71 proc. ankietowanych jest przekonanych, że firmy z branży turystycznej powinny oferować bardziej przyjazne środowisku formy uprawiania turystyki. Ma to świadczyć tym, że wzrasta tzw. świadomość ekologiczna turystów. Dlatego Google już teraz napomina touroperatorów, by w tym roku inaczej skonstruowali swoją ofertę miejsc noclegowych. Turystyka wyjazdowa do egzotycznych krajów będzie bowiem marnieć, a klienci firm turystycznych powinni zapomnieć o snobowaniu się na pobyt w luksusowym hotelu. Zamiast tego firmy mogą – tak jak w USA – proponować turystykę lokalną, z wykorzystaniem kamperów. Objazdy przyczepami kempingowymi i kamperami są przecież „fajne” i pozwalają zwiedzić kraj. Przy tym są „ekologiczne”, blisko natury i nie wymagają wypełniania oczekiwań związanych z nowymi i coraz ostrzejszymi, epidemicznymi wymogami.

Upowszechniane powinny być zatem pobyty w tzw. alternatywnych miejscach noclegowych. Zakwaterowanie w luksusowym hotelu na egzotycznych wyspach to przecież „obciach” i żaden wyznacznik prestiżu. Za komuny by o tym powiedziano – „burżuazyjny przeżytek”.

Na zamożniejszych czekają teraz kampery. Co jednak , jeśli nie stać kogoś na ich wypożyczenie? Biura turystyczne z pewnością przygotują atrakcyjne wakacje w jurtach, namiotach sferycznych i indiańskich oraz oczywiście w zwykłych namiotach, takich do rozbijania na polach kempingowych. Będzie „ekologicznie” i ku zadowoleniu Google.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA