fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaKrajTurystyce brakuje rąk do pracy

Turystyce brakuje rąk do pracy

Polska branża turystyczna ciągle nie może się otrząsnąć po pandemii, a jej głównym problemem jest brak pracowników.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała raport, w którym ocenia stan polskiej turystyki. Jak się okazuje, branża ta – mimo poprawy sytuacji – wciąż boryka się z różnymi wyzwaniami, na przykład brakiem rąk do pracy.

PARP wskazuje, że aż 76 proc. przedsiębiorstw sektora turystycznego deklaruje, że pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na ich działalność. Mowa tutaj między innymi o zmniejszeniu liczby klientów i zamówień oraz zachwianiu płynności finansowej.

Obecnie sektor mierzy się z nowymi problemami, głównie skutkami trwającej wojny na Ukrainie i rosnącymi opłatami eksploatacyjnymi. Przedsiębiorcy zmagają się z postępującą cyfryzacją swojej działalności, rosnącym naciskiem na bezpieczeństwo usług oraz zmianą preferencji konsumentów. Trzeba też pamiętać, że dodatkowe trudności w prowadzeniu działalności w czasie pandemii przełożyły się na ogólny kryzys zaufania do sektora turystycznego jako pracodawcy

– powiedziała w komunikacie Wioletta Skrzypczyńska, ekspert z Departamentu Analiz i Strategii PARP.

Według PARP aż połowa firm turystycznych, które prowadzą procesy rekrutacyjne przyznała, że napotkała na trudności z obsadzeniem wolnych stanowisk. Głównymi powodami trudności z rekrutacją było małe zainteresowanie ofertą pracy lub brak chętnych kandydatów, na co wskazało aż 63 proc. firm. Dla porównania w 2018 roku takie problemy miało tylko 10 proc. przedsiębiorstw z branży turystycznej. Firmy próbują łatać luki personalne obcokrajowcami, którzy pracują już w co czwartym przedsiębiorstwie w sektorze, a zdecydowanie najczęściej są to Ukraińcy (93 proc.).

Badanie PARP wykazało, że 80 proc. firm w turystyce chce utrzymać zatrudnienie na stałym poziomie, a wzrost prognozuje tylko 7 proc. Jednocześnie 16 proc. przedsiębiorstw przewiduje, że w ciągu najbliższych 3 lat zwiększy zatrudnienie, a poszukiwani będą głównie: pokojowe, kelnerzy, barmani, kucharze oraz animatorzy czasu wolnego.

Szczegółowy raport na temat polskiej turystyki PARP opublikuje 22 września 2023 roku.

Źródło: PARP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA