fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajTurystyce brakuje rąk do pracy

Turystyce brakuje rąk do pracy

Polska branża turystyczna ciągle nie może się otrząsnąć po pandemii, a jej głównym problemem jest brak pracowników.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała raport, w którym ocenia stan polskiej turystyki. Jak się okazuje, branża ta – mimo poprawy sytuacji – wciąż boryka się z różnymi wyzwaniami, na przykład brakiem rąk do pracy.

PARP wskazuje, że aż 76 proc. przedsiębiorstw sektora turystycznego deklaruje, że pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na ich działalność. Mowa tutaj między innymi o zmniejszeniu liczby klientów i zamówień oraz zachwianiu płynności finansowej.

Obecnie sektor mierzy się z nowymi problemami, głównie skutkami trwającej wojny na Ukrainie i rosnącymi opłatami eksploatacyjnymi. Przedsiębiorcy zmagają się z postępującą cyfryzacją swojej działalności, rosnącym naciskiem na bezpieczeństwo usług oraz zmianą preferencji konsumentów. Trzeba też pamiętać, że dodatkowe trudności w prowadzeniu działalności w czasie pandemii przełożyły się na ogólny kryzys zaufania do sektora turystycznego jako pracodawcy

– powiedziała w komunikacie Wioletta Skrzypczyńska, ekspert z Departamentu Analiz i Strategii PARP.

Według PARP aż połowa firm turystycznych, które prowadzą procesy rekrutacyjne przyznała, że napotkała na trudności z obsadzeniem wolnych stanowisk. Głównymi powodami trudności z rekrutacją było małe zainteresowanie ofertą pracy lub brak chętnych kandydatów, na co wskazało aż 63 proc. firm. Dla porównania w 2018 roku takie problemy miało tylko 10 proc. przedsiębiorstw z branży turystycznej. Firmy próbują łatać luki personalne obcokrajowcami, którzy pracują już w co czwartym przedsiębiorstwie w sektorze, a zdecydowanie najczęściej są to Ukraińcy (93 proc.).

Badanie PARP wykazało, że 80 proc. firm w turystyce chce utrzymać zatrudnienie na stałym poziomie, a wzrost prognozuje tylko 7 proc. Jednocześnie 16 proc. przedsiębiorstw przewiduje, że w ciągu najbliższych 3 lat zwiększy zatrudnienie, a poszukiwani będą głównie: pokojowe, kelnerzy, barmani, kucharze oraz animatorzy czasu wolnego.

Szczegółowy raport na temat polskiej turystyki PARP opublikuje 22 września 2023 roku.

Źródło: PARP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA