fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatTurystyka paliwowa kwitnie

Turystyka paliwowa kwitnie

W związku z rosnącymi cenami paliw w Europie kwitnie międzygraniczna turystyka paliwowa.

Trend przekraczania granicy w celu zatankowania paliwa jest widoczny szczególnie u Niemców, którzy w tym celu odwiedzają stacje benzynowe w sąsiednich krajach. Ostatnio bowiem ceny paliw w Niemczech zbliżają się do 2 euro za litr, czyli jest tam drożej niż w Polsce, ale też i w Czechach, a nawet w Austrii.
– Przekraczanie granicy w celu zatankowania jest szczególnie opłacalne, jeśli różnice cenowe są duże, a dystanse między przygranicznymi miastami małe – powiedział Jürgen Albrecht, ekspert paliwowy z Powszechnego Niemieckiego Automobilklubu.

Wraz z wahaniami cen i negatywnymi prognozami, jeśli chodzi o ich wysokość coraz więcej Niemców jest gotowych na dłuższe wycieczki paliwowe.
– Wszyscy martwią się cenami. Słyszałem, że w przyszłym roku mogą podrożeć nawet trzykrotnie – powiedział jeden z kierowców w rozmowie z telewizją RT. – Ceny rosną wszędzie. Martwię się, że zatankowanie mojego auta stanie się zbyt drogie, a jestem uzależniony od auta. Jeśli żyje się z dala od transportu publicznego, to co zrobić? – zauważył inny kierowca.

Według niemieckiego stowarzyszenia handlowego stacji benzynowych ZTG ceny paliwa rosną w Niemczech szybciej i gwałtowniej głównie przez podatki i opłaty. Dlatego też to zagadnienie będzie jednym z głównych tematów trwających rozmów dotyczących formowania nowej koalicji rządowej w Niemczech. Główna linia zakłada skoncentrowanie się na zielonej energii, ale pojawiają się też głosy wzywające do cięć podatkowych, bo rosnące ceny paliw wpływają nie tylko na energetykę, ale też na sektor zaopatrzenia żywności.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Krótszy tydzień pracy jednak realny?

Rząd Koalicji Obywatelskiej przeprowadził pierwsze analizy dotyczące skrócenia tygodnia pracy w Polsce. Reforma staje się realna.
2 MIN CZYTANIA

Inflacja jest coraz mniej straszna?

Maleje odsetek Polaków, którzy obawiają się inflacji, choć niezmiennie jest to główny powód zmartwień dla ankietowanych.
2 MIN CZYTANIA

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA