fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatTurystyka paliwowa kwitnie

Turystyka paliwowa kwitnie

W związku z rosnącymi cenami paliw w Europie kwitnie międzygraniczna turystyka paliwowa.

Trend przekraczania granicy w celu zatankowania paliwa jest widoczny szczególnie u Niemców, którzy w tym celu odwiedzają stacje benzynowe w sąsiednich krajach. Ostatnio bowiem ceny paliw w Niemczech zbliżają się do 2 euro za litr, czyli jest tam drożej niż w Polsce, ale też i w Czechach, a nawet w Austrii.
– Przekraczanie granicy w celu zatankowania jest szczególnie opłacalne, jeśli różnice cenowe są duże, a dystanse między przygranicznymi miastami małe – powiedział Jürgen Albrecht, ekspert paliwowy z Powszechnego Niemieckiego Automobilklubu.

Wraz z wahaniami cen i negatywnymi prognozami, jeśli chodzi o ich wysokość coraz więcej Niemców jest gotowych na dłuższe wycieczki paliwowe.
– Wszyscy martwią się cenami. Słyszałem, że w przyszłym roku mogą podrożeć nawet trzykrotnie – powiedział jeden z kierowców w rozmowie z telewizją RT. – Ceny rosną wszędzie. Martwię się, że zatankowanie mojego auta stanie się zbyt drogie, a jestem uzależniony od auta. Jeśli żyje się z dala od transportu publicznego, to co zrobić? – zauważył inny kierowca.

Według niemieckiego stowarzyszenia handlowego stacji benzynowych ZTG ceny paliwa rosną w Niemczech szybciej i gwałtowniej głównie przez podatki i opłaty. Dlatego też to zagadnienie będzie jednym z głównych tematów trwających rozmów dotyczących formowania nowej koalicji rządowej w Niemczech. Główna linia zakłada skoncentrowanie się na zielonej energii, ale pojawiają się też głosy wzywające do cięć podatkowych, bo rosnące ceny paliw wpływają nie tylko na energetykę, ale też na sektor zaopatrzenia żywności.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA