fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaKrajTym zawodom Polacy ufają najbardziej

Tym zawodom Polacy ufają najbardziej

Pracownicy służby zdrowia należą do grupy zawodowej, która cieszy się największym zaufaniem Polaków.

Ze wszystkich zawodów to lekarze i pielęgniarki mają największe zaufanie Polaków – wynika z badania „Zaufanie Polaków w życiu prywatnym i zawodowym” przeprowadzonym przez Instytut Finansów we współpracy z agencją badawczą Grupa BST Sp. z o.o.

W maju 2023 roku lekarzom ufało aż 72 proc. dorosłych Polaków, natomiast w przypadku pielęgniarek zaufanie było tylko o 1 pkt proc. niższe. Kolejne grupy zawodowe, które cieszą się w Polsce zaufaniem społecznym są strażacy (68 proc.), rolnicy (66 proc.) oraz nauczyciele (65 proc.). Poza tym, wynikiem powyżej 60 proc. cieszą się naukowcy oraz psychologowie.

Następne miejsca w rankingu zaufania zajęli policjanci z wynikiem na poziomie 58 proc., a następnie strażnicy graniczni oraz przedsiębiorcy, którym ufa po 56 proc. ankietowanych. Strażnikom miejskim, pracownikom organizacji pozarządowych oraz psychiatrom ufa 51 proc. Polaków.

Najniższe społeczne zaufanie w Polsce wśród zawodów mają natomiast dziennikarze, którym ufa 32 proc. ankietowanych, a nie ufa im aż 43 proc. Niewiele lepszy wynik osiągnęli księża z zaufaniem na poziomie 39 proc. oraz jego brakiem rzędu 41 proc. Większym zaufaniem cieszą się nawet bankowcy (46 proc. ufających i 28 proc. nieufających) oraz urzędnicy (41 proc. ufających i 32 proc. nieufających).

Źródło: Instytut Finansów
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA