fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajTym zawodom Polacy ufają najbardziej

Tym zawodom Polacy ufają najbardziej

Pracownicy służby zdrowia należą do grupy zawodowej, która cieszy się największym zaufaniem Polaków.

Ze wszystkich zawodów to lekarze i pielęgniarki mają największe zaufanie Polaków – wynika z badania „Zaufanie Polaków w życiu prywatnym i zawodowym” przeprowadzonym przez Instytut Finansów we współpracy z agencją badawczą Grupa BST Sp. z o.o.

W maju 2023 roku lekarzom ufało aż 72 proc. dorosłych Polaków, natomiast w przypadku pielęgniarek zaufanie było tylko o 1 pkt proc. niższe. Kolejne grupy zawodowe, które cieszą się w Polsce zaufaniem społecznym są strażacy (68 proc.), rolnicy (66 proc.) oraz nauczyciele (65 proc.). Poza tym, wynikiem powyżej 60 proc. cieszą się naukowcy oraz psychologowie.

Następne miejsca w rankingu zaufania zajęli policjanci z wynikiem na poziomie 58 proc., a następnie strażnicy graniczni oraz przedsiębiorcy, którym ufa po 56 proc. ankietowanych. Strażnikom miejskim, pracownikom organizacji pozarządowych oraz psychiatrom ufa 51 proc. Polaków.

Najniższe społeczne zaufanie w Polsce wśród zawodów mają natomiast dziennikarze, którym ufa 32 proc. ankietowanych, a nie ufa im aż 43 proc. Niewiele lepszy wynik osiągnęli księża z zaufaniem na poziomie 39 proc. oraz jego brakiem rzędu 41 proc. Większym zaufaniem cieszą się nawet bankowcy (46 proc. ufających i 28 proc. nieufających) oraz urzędnicy (41 proc. ufających i 32 proc. nieufających).

Źródło: Instytut Finansów
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
2 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA