fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatTypowy nielegalny imigrant w Europie: młody mężczyzna z Syrii

Typowy nielegalny imigrant w Europie: młody mężczyzna z Syrii

W 2022 roku znacznie wzrosła liczba osób spoza Unii Europejskiej, które trafiły na jej terytorium bez posiadania niezbędnych dokumentów i podjęto wobec nich dochodzenia migracyjne.

Na koniec 2022 roku na terytorium Unii Europejskiej przebywało 1,08 mln nielegalnych imigrantów. Oznacza to wzrost ich liczby o 59 proc. względem roku 2021.

Doprowadziły do tego wojna i Covid-19

Tendencja ta jest prawdopodobnie efektem pogarszających się warunków życia w uboższych regionach świata, do których doszło w efekcie wojny na Ukrainie i jej konsekwencji (inflacja, brak żywności). Dodatkowo przemytnicy w zeszłym roku zwiększyli swoją aktywność, która wcześniej była wygaszona podczas trwania pandemii COVID-19.

Uchodźca = młody Syryjczyk

Najwięcej nielegalnych imigrantów (222,5 tys.) znajduje się na Węgrzech, oraz w Niemczech (198 tys.) i we Włoszech (138 tys.). Najczęściej są to obywatele Syrii (176 tys.), Afganistanu (119,5 tys.) i Maroka (60 tys.). 85 proc. to mężczyźni mający co najmniej 18 lat. Jeżeli zawęzimy tę grupę do mężczyzn między 18 a 34 rokiem życia, to stanowili oni 45 proc. nielegalnych imigrantów w UE i byli jej zdecydowanie największą grupą.

Służby migracyjne wydały 422 tys. decyzji nakazujących opuszczenie UE przez poszczególne osoby. Najczęściej takie rozstrzygnięcie (32 proc.) zapadało we Francji. Ponadto 141 tys. osób odmówiono możliwości wjechania na terytorium Unii, z tego najwięcej (ponad 23 tys.) takich decyzji podjęli funkcjonariusze z Polski.

ec.europa.eu/eurostat

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA