fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaZdrowieUboższe kraje nie chciały 100 milionów szczepionek na COVID

Uboższe kraje nie chciały 100 milionów szczepionek na COVID

Tylko w grudniu państwa rozwijające się odmówiły przyjęcia 100 milionów szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Etleva Kadilli, odpowiedzialna za zaopatrzenie dyrektor UNICEF przyznała, że głównym powodem odrzucenia pomocy był ich krótki termin ważności. Mniej zamożne kraje mają problem z przechowywaniem preparatów w odpowiednich warunkach. Ponadto często ich służba zdrowia nie działa tak wydajnie, aby przeprowadzić sprawną akcję szczepień, a same społeczeństwa są wobec nich dość sceptycznie nastawione.

Z przekazanych dotychczas przez Unię Europejską w ramach inicjatywy COVAX 380 milionów dawek wykorzystano zaledwie 255 milionów.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia w styczniu 2022 w krajach rozwiniętych było zaszczepionych średnio 67 procent ich populacji, podczas gdy w państwach rozwijających się było to 8 procent.

COVAX jest globalną inicjatywą koordynowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Jej celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do szczepionek na COVID-19 w uboższych regionach.

PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska sfinansowała sprzęt do tłumienia demonstracji

Finansowane z unijnego budżetu senegalskie jednostki specjalne krwawo pacyfikują demonstracje, których uczestnicy sprzeciwiają się autorytarnym zapędom obecnego prezydenta.
2 MIN CZYTANIA