fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieUboższe kraje nie chciały 100 milionów szczepionek na COVID

Uboższe kraje nie chciały 100 milionów szczepionek na COVID

Tylko w grudniu państwa rozwijające się odmówiły przyjęcia 100 milionów szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Etleva Kadilli, odpowiedzialna za zaopatrzenie dyrektor UNICEF przyznała, że głównym powodem odrzucenia pomocy był ich krótki termin ważności. Mniej zamożne kraje mają problem z przechowywaniem preparatów w odpowiednich warunkach. Ponadto często ich służba zdrowia nie działa tak wydajnie, aby przeprowadzić sprawną akcję szczepień, a same społeczeństwa są wobec nich dość sceptycznie nastawione.

Z przekazanych dotychczas przez Unię Europejską w ramach inicjatywy COVAX 380 milionów dawek wykorzystano zaledwie 255 milionów.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia w styczniu 2022 w krajach rozwiniętych było zaszczepionych średnio 67 procent ich populacji, podczas gdy w państwach rozwijających się było to 8 procent.

COVAX jest globalną inicjatywą koordynowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Jej celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do szczepionek na COVID-19 w uboższych regionach.

PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA