Poza wspomnianymi zasiłkami, uchodźcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce. Prezes ZUS-u prof. Gertruda Uścińska zapowiedziała, że już niedługo udostępnione zostaną specjalne wnioski dla Ukraińców. Żeby ubiegać się o środki uchodźcy będą musieli posiadać PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu.
– Wnioski o świadczenia będzie można składać niebawem i będą one dostępne w języku ukraińskim. Wnioski będą przyjmowane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W ten sposób chcemy uniknąć trybu papierowego, który zablokowałby pomoc dla Ukraińców na tygodnie lub miesiące – powiedziała prof. Uścińska.
Wiadomo, że pracownicy ZUS-u będą oferować pomoc przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia, a system wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy.
Szefowa ZUS-u zaznaczyła, że specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę.
– Specustawa skraca jedynie ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju – wyjaśniła prezes ZUS.
PAP