fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaKrajUchodźcy z Ukrainy – ile kosztują, a ile wnoszą do budżetu Polski?

Uchodźcy z Ukrainy – ile kosztują, a ile wnoszą do budżetu Polski?

Bartosz Marczyk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, opublikował dane oraz szacunki na temat kosztów i dochodów polskiego budżetu wynikających z obecności w naszym kraju uchodźców z Ukrainy.

Obecnie w Polsce przebywa niespełna milion uchodźców z Ukrainy. Oznacza to spadek w porównaniu z 1,4 mln osób, które były obecne w naszym kraju jeszcze latem. Ponadto cały czas mieszka u nas ok. 1,2-1,3 mln Ukraińców, którzy nie są uchodźcami i przebywali tu jeszcze przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie.

Wśród uchodźców 90 procent stanowią dzieci i (w zdecydowanej większości młode) kobiety. Są dość równomiernie rozlokowani w całym kraju.

Do polskich szkół i przedszkoli uczęszcza setki tysięcy ukraińskich dzieci. Są one objęte świadczeniami społecznymi, jak np. zasiłki rodzinnie czy 500+. Łącznie koszty tych wydatków sięgają 200 mln zł miesięcznie. Do tego dzieci otrzymują środki na szkolne wyprawki.

Polakom są też wypłacane pieniądze za przyjmowanie uchodźców pod swoim dachem.

60-70 procent uchodźców w wieku produkcyjnym pracuje. Z uiszczanych przez nich składek i podatków wpłynęło w obecnym roku do budżetu ok. 4 mld zł, a w przyszłym roku może to być już 6 mld zł.

Bartosz Marczak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju komentując dane dotyczące obecności Ukraińców w Polsce podsumowuje, że liczba uchodźców w naszym kraju jest stabilna, są aktywni na rynku pracy, odmładzają naszą populację, a ich obecność niesie ze sobą wiele pozytywów.

Twitter

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA