fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaKrajUchodźcy z Ukrainy – ile kosztują, a ile wnoszą do budżetu Polski?

Uchodźcy z Ukrainy – ile kosztują, a ile wnoszą do budżetu Polski?

Bartosz Marczyk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, opublikował dane oraz szacunki na temat kosztów i dochodów polskiego budżetu wynikających z obecności w naszym kraju uchodźców z Ukrainy.

Obecnie w Polsce przebywa niespełna milion uchodźców z Ukrainy. Oznacza to spadek w porównaniu z 1,4 mln osób, które były obecne w naszym kraju jeszcze latem. Ponadto cały czas mieszka u nas ok. 1,2-1,3 mln Ukraińców, którzy nie są uchodźcami i przebywali tu jeszcze przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie.

Wśród uchodźców 90 procent stanowią dzieci i (w zdecydowanej większości młode) kobiety. Są dość równomiernie rozlokowani w całym kraju.

Do polskich szkół i przedszkoli uczęszcza setki tysięcy ukraińskich dzieci. Są one objęte świadczeniami społecznymi, jak np. zasiłki rodzinnie czy 500+. Łącznie koszty tych wydatków sięgają 200 mln zł miesięcznie. Do tego dzieci otrzymują środki na szkolne wyprawki.

Polakom są też wypłacane pieniądze za przyjmowanie uchodźców pod swoim dachem.

60-70 procent uchodźców w wieku produkcyjnym pracuje. Z uiszczanych przez nich składek i podatków wpłynęło w obecnym roku do budżetu ok. 4 mld zł, a w przyszłym roku może to być już 6 mld zł.

Bartosz Marczak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju komentując dane dotyczące obecności Ukraińców w Polsce podsumowuje, że liczba uchodźców w naszym kraju jest stabilna, są aktywni na rynku pracy, odmładzają naszą populację, a ich obecność niesie ze sobą wiele pozytywów.

Twitter

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA