fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumUczciwi przedsiębiorcy są ścigani przez urząd skarbowy

Uczciwi przedsiębiorcy są ścigani przez urząd skarbowy

Nikt nie podważy skuteczności rządu w walce z przestępcami wyłudzającymi VAT. Wpływy do budżetu z tytułu ograniczenia wyłudzeń są ogromne.

Jednak, jak przeczytać możemy w materiale Marcina Lisa w Money.pl, za ten sukces płacą nie tylko mafie vatowskie i przestępcy. Płacą także uczciwi przedsiębiorcy, którzy, oszukiwani przez nieuczciwych kontrahentów, wkręcani są w karuzele vatowskie.

Często niestety jest tak, że ci uczciwi płacą za nieuczciwych. Urząd skarbowy regularnie wydaje nakazy zapłaty polskim firmom wrzuconym przez oszustów w karuzelę VAT. Z tymi "niepokornymi" rozprawia się sądy. Koszt spraw sądowych, choć często przez fiskusa przegrywanych, nie ma znaczenia, bo płacą za to podatnicy.

Do częstych porażek US w sądach przyczynia się m.in. unijny Trybunał Sprawiedliwości, który staje po stronie podatników.

W maju 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny skorzystał z orzeczenia TSUE, w którym sędziowie stwierdzili, że weryfikacja kontrahenta nie jest kompetencją i obowiązkiem przedsiębiorcy. Nie jest on urzędnikiem.

Teraz, bo w połowie października, TSUE wydał kolejny wyrok, który może być wsparciem dla przedsiębiorców w sądowej batalii ze skarbówką. TSUE stwierdził, że praktyka dołączania do wydanej decyzji wyciągów z innych decyzji wobec kontrahentów danego podatnika, stosowana przez m.in. polski Urząd Skarbowy, narusza prawo do obrony i rzetelnego procesu tego podatnika.

Zatem, skoro urzędnicy zamierzają przytaczać przeciwko pozywanym podatnikom decyzje dotyczące ich kontrahentów, muszą udostępnić im dowody, na podstawie których wydali te decyzje. W przeciwnym razie podatnik traci możliwość skutecznej obrony, a są nie jest w stanie przeprowadzić rzetelnego procesu.

Wyrok ten staje się narzędziem dla podatników, wobec których toczą się postępowania karno-skarbowe.

Według cytowanego przez Money.pl Jarosława Ziobrowskiego z kancelarii Kurpisz i Ziobrowski, dzięki temu wyrokowi będzie można podjąć próbę wnioskowania o zawieszenie postępowań do czasu rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania podatkowego, jak i wystąpić o wznowienie postępowania.

JS/Money.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA