fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajUczniowie szkół branżowych dostaną w tym roku podwyżkę

Uczniowie szkół branżowych dostaną w tym roku podwyżkę

W rozpoczętym właśnie roku szkolnym wyraźnie wzrośnie wynagrodzenie, które jest wypłacane uczniom szkół przygotowujących do wykonywania konkretnego zawodu.

O wzrośnie wynagrodzeń dla uczniów szkół branżowych zdecydowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ile zarabiają uczniowie?

Zgodnie z wydanym rozporządzeniem, w obecnym roku szkolnym osoby uczęszczające do szkół branżowych (czyli jeszcze kilka lat temu – zawodowych) zarobią o 213 złotych więcej niż w roku poprzednim.

Uczniowie pierwszej klasy dostaną 570 złotych, czyli 8 proc. wartości średniego wynagrodzenia w Polsce. Po przejściu do drugiej klasy ich wynagrodzenie wyniesie 641 złotych, a w trzeciej 712 złotych.

Apanaże mają zachęcić absolwentów szkół podstawowych do wyboru dalszej ścieżki swojej edukacji w kształceniu zawodowym.

Coraz mniejsze problemy ze znalezieniem pracy

W ostatnich latach 58,5 proc. osób kontynuujących naukę po szkole podstawowej, trafia do techników lub szkół branżowych. Podczas gdy jeszcze w 2019 roku aż 45 proc. absolwentów „branżówek” trafiało na bezrobocie, to obecnie 81 proc. z nich znajduje zatrudnienie zaraz po zakończeniu nauki.

Uczniowie decydujący się na wybór szkoły branżowej mogą kształcić się w jednej z 32 przewidzianych dziedzin. Placówki te zastąpiły szkoły zawodowe na mocy reformy oświaty z 2017 roku.

PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA