fbpx
niedziela, 10 listopada, 2024
Strona głównaKrajUczniowie szkół branżowych dostaną w tym roku podwyżkę

Uczniowie szkół branżowych dostaną w tym roku podwyżkę

W rozpoczętym właśnie roku szkolnym wyraźnie wzrośnie wynagrodzenie, które jest wypłacane uczniom szkół przygotowujących do wykonywania konkretnego zawodu.

O wzrośnie wynagrodzeń dla uczniów szkół branżowych zdecydowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ile zarabiają uczniowie?

Zgodnie z wydanym rozporządzeniem, w obecnym roku szkolnym osoby uczęszczające do szkół branżowych (czyli jeszcze kilka lat temu – zawodowych) zarobią o 213 złotych więcej niż w roku poprzednim.

Uczniowie pierwszej klasy dostaną 570 złotych, czyli 8 proc. wartości średniego wynagrodzenia w Polsce. Po przejściu do drugiej klasy ich wynagrodzenie wyniesie 641 złotych, a w trzeciej 712 złotych.

Apanaże mają zachęcić absolwentów szkół podstawowych do wyboru dalszej ścieżki swojej edukacji w kształceniu zawodowym.

Coraz mniejsze problemy ze znalezieniem pracy

W ostatnich latach 58,5 proc. osób kontynuujących naukę po szkole podstawowej, trafia do techników lub szkół branżowych. Podczas gdy jeszcze w 2019 roku aż 45 proc. absolwentów „branżówek” trafiało na bezrobocie, to obecnie 81 proc. z nich znajduje zatrudnienie zaraz po zakończeniu nauki.

Uczniowie decydujący się na wybór szkoły branżowej mogą kształcić się w jednej z 32 przewidzianych dziedzin. Placówki te zastąpiły szkoły zawodowe na mocy reformy oświaty z 2017 roku.

PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA