fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaBiznesUdział turystyki w polskim PKB zmniejszył się o 2 proc.

Udział turystyki w polskim PKB zmniejszył się o 2 proc.

W wyniku pandemii udział turystyki w tworzeniu PKB zmniejszył się o ok. 2 proc. - poinformował wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy.

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy w wywiadzie dla Wirtualnej Polski przypomniał, że przed pandemią udział branży turystycznej w tworzeniu PKB wynosił 6,2 proc., natomiast obecnie jest to o ok. 2 pkt. mniej.

Gut-Mostowy wskazał, że koronawirus najdotkliwiej uderzył w turystykę zagraniczną (spadek obrotów wyniósł ok. 60-70 proc.) oraz w przedsiębiorstwa zajmujące się krajową turystyką miejską (spadek 70-80 proc.). Zauważył też, że są regiony w Polsce, takie jak Mazury czy Pomorze, które odnotowały obroty podobne do tych z lat poprzednich.

„Pandemia zmieniła nie tylko profil turystyki, ale także jej rozmieszczenie w przestrzeni” – powiedział wiceminister. Dodał, że obecnie większość Polaków na wyjazd decyduje się w ostatniej chwili, szuka miejsc bliżej natury i podróżuje własnym środkiem lokomocji. „To jest tzw. turystyka niepewności” – wyjaśnił.

Efektem tej niepewności – jak powiedział – jest m.in spadek liczby osób zatrudnionych w hotelach, pensjonatach czy restauracjach sezonowych. „Wiele osób przebranżowiło się, co sprawiło, że obecnie brakuje rąk do pracy i wzrosły oczekiwania płacowe” – tłumaczył Gut-Mostowy. Zauważył, że koszty działalności, a także większa popularność wyjazdów krajowych są przyczyną wzrostu cen tegorocznych wakacji.

Wiceminister odniósł się także do danych świadczących o niskiej popularności szczepień przeciwko COVID m.in. na południu Polski. „Są pewne sygnały świadczące o tym, że wiele osób na Podhalu przechorowało już koronawirusa i wykazuje mniejszą skłonność do profilaktyki antycovidowej. Ponadto wiele osób zaszczepiło się za granicą, np. na Orawie, gdzie pracuje” – mówił.

Gut-Mostowy zauważył również, że niski stopień wyszczepienia może być katastrofalny w skutkach dla niektórych turystycznych regionów, jeżeli dojdzie do kolejnej fali zachorowań, z uwagi na to że „prawdopodobne przyszłe lockdowny będą miały charakter regionalny”.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy przedsiębiorcy odważnie inwestują za granicą

Czy polskie firmy sektora MŚP są wystarczająco uzbrojone w odpowiednie narzędzia finansowe, by skutecznie podbijać teraz rynki zagraniczne?
3 MIN CZYTANIA

Rynek piwny odczuwa skutki kryzysu

W związku ze spowolnieniem gospodarczym rynek piwny w Polsce nie radzi sobie najlepiej, a dowodem tego jest upadek kolejnego browaru.
< 1 MIN CZYTANIA

Marksizmem w przedsiębiorców i w nasz system wartości! [WYWIAD]

O renesansie idei marksistowskich, spustoszeniu, jakie przynosi nie tylko gospodarce i naszym biznesom, ale także rodzinom i całej zachodniej cywilizacji, oraz o sposobach walki z tym niezwykle groźnym zjawiskiem rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
12 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA