fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.

Zdaniem Janeza Lenarčiča, unijnego komisarza ds. zarządzania kryzysowego, ostatnie lato było rekordowe pod względem pożarów lasów w Europie. Stwierdził on, że Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) „odnotowało rekordową liczbę wniosków o pomoc i rozmieściliśmy rekordową liczbę zasobów, aby pomóc krajom członkowskim poradzić sobie z tymi pożarami”.

Nowe samoloty

Jak informuje serwis EURACTIV, komisarz Lenarčič powiedział, że rezerwa przeciwpożarowych statków powietrznych RescEU będzie się składać z 28 maszyn. Obecnie jest to flota 13 samolotów. Zmodernizowana rezerwa obejmie 10 zrzucających wodę samolotów Canadair (produkowanych przez kanadyjską firmę De Havilland), 14 lekkich samolotów-amfibii i cztery śmigłowce. Maszyny stacjonują w 10 państwach członkowskich: Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji. Ponadto ponad 400 strażaków zostanie wstępnie rozmieszczonych w Grecji, Francji i Portugalii.

Unia Europejska zakupi nowe samoloty Canadair, które pojawią się przed końcem dekady. Do tej pory tylko dwa samoloty były finansowane z budżetu Unii Europejskiej. Teraz to się zmieni.

Wszystkie 28 samolotów będzie finansowanych przez Komisję, przynajmniej w sezonie pożarów, od połowy czerwca do końca października

– powiedział komisarz Lenarčič.

Czym jest ERCC?

Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego to funkcjonująca od 10 lat platforma informacyjna działająca w ramach Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO). Było wykorzystywane m.in. w celu wysyłki szczepionek przeciwko COVID-19 do państw pozaunijnych oraz transportu obywateli UE w czasie pandemii koronawirusa. Samoloty Centrum wysyłały także sprzęt, żywność i lekarstwa na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Uruchomiono je również do pomocy ludności dotkniętej trzęsieniem ziemi, które nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię.

Źródło: EURACTIV
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA

Sankcje na Rosję? Jakie sankcje?

Wyszło na jaw, że mimo sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, Niemcy kupują olbrzymie ilości rosyjskiej ropy naftowej, korzystając z pośrednika w postaci Indii.
2 MIN CZYTANIA