Zdaniem Janeza Lenarčiča, unijnego komisarza ds. zarządzania kryzysowego, ostatnie lato było rekordowe pod względem pożarów lasów w Europie. Stwierdził on, że Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) „odnotowało rekordową liczbę wniosków o pomoc i rozmieściliśmy rekordową liczbę zasobów, aby pomóc krajom członkowskim poradzić sobie z tymi pożarami”.
Nowe samoloty
Jak informuje serwis EURACTIV, komisarz Lenarčič powiedział, że rezerwa przeciwpożarowych statków powietrznych RescEU będzie się składać z 28 maszyn. Obecnie jest to flota 13 samolotów. Zmodernizowana rezerwa obejmie 10 zrzucających wodę samolotów Canadair (produkowanych przez kanadyjską firmę De Havilland), 14 lekkich samolotów-amfibii i cztery śmigłowce. Maszyny stacjonują w 10 państwach członkowskich: Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji. Ponadto ponad 400 strażaków zostanie wstępnie rozmieszczonych w Grecji, Francji i Portugalii.
Unia Europejska zakupi nowe samoloty Canadair, które pojawią się przed końcem dekady. Do tej pory tylko dwa samoloty były finansowane z budżetu Unii Europejskiej. Teraz to się zmieni.
Wszystkie 28 samolotów będzie finansowanych przez Komisję, przynajmniej w sezonie pożarów, od połowy czerwca do końca października
– powiedział komisarz Lenarčič.
Czym jest ERCC?
Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego to funkcjonująca od 10 lat platforma informacyjna działająca w ramach Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO). Było wykorzystywane m.in. w celu wysyłki szczepionek przeciwko COVID-19 do państw pozaunijnych oraz transportu obywateli UE w czasie pandemii koronawirusa. Samoloty Centrum wysyłały także sprzęt, żywność i lekarstwa na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Uruchomiono je również do pomocy ludności dotkniętej trzęsieniem ziemi, które nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię.