fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.

Zdaniem Janeza Lenarčiča, unijnego komisarza ds. zarządzania kryzysowego, ostatnie lato było rekordowe pod względem pożarów lasów w Europie. Stwierdził on, że Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) „odnotowało rekordową liczbę wniosków o pomoc i rozmieściliśmy rekordową liczbę zasobów, aby pomóc krajom członkowskim poradzić sobie z tymi pożarami”.

Nowe samoloty

Jak informuje serwis EURACTIV, komisarz Lenarčič powiedział, że rezerwa przeciwpożarowych statków powietrznych RescEU będzie się składać z 28 maszyn. Obecnie jest to flota 13 samolotów. Zmodernizowana rezerwa obejmie 10 zrzucających wodę samolotów Canadair (produkowanych przez kanadyjską firmę De Havilland), 14 lekkich samolotów-amfibii i cztery śmigłowce. Maszyny stacjonują w 10 państwach członkowskich: Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji. Ponadto ponad 400 strażaków zostanie wstępnie rozmieszczonych w Grecji, Francji i Portugalii.

Unia Europejska zakupi nowe samoloty Canadair, które pojawią się przed końcem dekady. Do tej pory tylko dwa samoloty były finansowane z budżetu Unii Europejskiej. Teraz to się zmieni.

Wszystkie 28 samolotów będzie finansowanych przez Komisję, przynajmniej w sezonie pożarów, od połowy czerwca do końca października

– powiedział komisarz Lenarčič.

Czym jest ERCC?

Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego to funkcjonująca od 10 lat platforma informacyjna działająca w ramach Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO). Było wykorzystywane m.in. w celu wysyłki szczepionek przeciwko COVID-19 do państw pozaunijnych oraz transportu obywateli UE w czasie pandemii koronawirusa. Samoloty Centrum wysyłały także sprzęt, żywność i lekarstwa na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Uruchomiono je również do pomocy ludności dotkniętej trzęsieniem ziemi, które nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię.

Źródło: EURACTIV
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA