fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.

Zdaniem Janeza Lenarčiča, unijnego komisarza ds. zarządzania kryzysowego, ostatnie lato było rekordowe pod względem pożarów lasów w Europie. Stwierdził on, że Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) „odnotowało rekordową liczbę wniosków o pomoc i rozmieściliśmy rekordową liczbę zasobów, aby pomóc krajom członkowskim poradzić sobie z tymi pożarami”.

Nowe samoloty

Jak informuje serwis EURACTIV, komisarz Lenarčič powiedział, że rezerwa przeciwpożarowych statków powietrznych RescEU będzie się składać z 28 maszyn. Obecnie jest to flota 13 samolotów. Zmodernizowana rezerwa obejmie 10 zrzucających wodę samolotów Canadair (produkowanych przez kanadyjską firmę De Havilland), 14 lekkich samolotów-amfibii i cztery śmigłowce. Maszyny stacjonują w 10 państwach członkowskich: Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji. Ponadto ponad 400 strażaków zostanie wstępnie rozmieszczonych w Grecji, Francji i Portugalii.

Unia Europejska zakupi nowe samoloty Canadair, które pojawią się przed końcem dekady. Do tej pory tylko dwa samoloty były finansowane z budżetu Unii Europejskiej. Teraz to się zmieni.

Wszystkie 28 samolotów będzie finansowanych przez Komisję, przynajmniej w sezonie pożarów, od połowy czerwca do końca października

– powiedział komisarz Lenarčič.

Czym jest ERCC?

Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego to funkcjonująca od 10 lat platforma informacyjna działająca w ramach Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO). Było wykorzystywane m.in. w celu wysyłki szczepionek przeciwko COVID-19 do państw pozaunijnych oraz transportu obywateli UE w czasie pandemii koronawirusa. Samoloty Centrum wysyłały także sprzęt, żywność i lekarstwa na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Uruchomiono je również do pomocy ludności dotkniętej trzęsieniem ziemi, które nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię.

Źródło: EURACTIV
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Klimatyzm über alles

Tak jak za Polski Ludowej nie było odwrotu od budowy najwyższej formy cywilizacji człowieka, czyli komunistycznej utopii, tak teraz w Unii Europejskiej nie ma odwrotu od ideologii klimatyzmu. Tak samo wtedy, jak i teraz ludzie, którzy się temu sprzeciwiali lub z tego kpili uznawani byli za niespełna rozumu. Wtedy komunizm budowali towarzysze z państwowych przedsiębiorstw, a teraz ze zmianami klimatu walczą menedżerowie i prezesi firm prywatnych.
5 MIN CZYTANIA

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Auta też będą miały… paszporty!

W ramach unijnego rozporządzenia Euro 7 każdy pojazd ma docelowo posiadać tzw. ekologiczny paszport, który będzie zawierał informacje o jego efektywności energetycznej (limity emisji zanieczyszczeń, emisje CO₂, zużycie paliwa i energii elektrycznej oraz zasięg elektryczny).
2 MIN CZYTANIA