fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatUnia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.

Zdaniem Janeza Lenarčiča, unijnego komisarza ds. zarządzania kryzysowego, ostatnie lato było rekordowe pod względem pożarów lasów w Europie. Stwierdził on, że Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) „odnotowało rekordową liczbę wniosków o pomoc i rozmieściliśmy rekordową liczbę zasobów, aby pomóc krajom członkowskim poradzić sobie z tymi pożarami”.

Nowe samoloty

Jak informuje serwis EURACTIV, komisarz Lenarčič powiedział, że rezerwa przeciwpożarowych statków powietrznych RescEU będzie się składać z 28 maszyn. Obecnie jest to flota 13 samolotów. Zmodernizowana rezerwa obejmie 10 zrzucających wodę samolotów Canadair (produkowanych przez kanadyjską firmę De Havilland), 14 lekkich samolotów-amfibii i cztery śmigłowce. Maszyny stacjonują w 10 państwach członkowskich: Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji. Ponadto ponad 400 strażaków zostanie wstępnie rozmieszczonych w Grecji, Francji i Portugalii.

Unia Europejska zakupi nowe samoloty Canadair, które pojawią się przed końcem dekady. Do tej pory tylko dwa samoloty były finansowane z budżetu Unii Europejskiej. Teraz to się zmieni.

Wszystkie 28 samolotów będzie finansowanych przez Komisję, przynajmniej w sezonie pożarów, od połowy czerwca do końca października

– powiedział komisarz Lenarčič.

Czym jest ERCC?

Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego to funkcjonująca od 10 lat platforma informacyjna działająca w ramach Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO). Było wykorzystywane m.in. w celu wysyłki szczepionek przeciwko COVID-19 do państw pozaunijnych oraz transportu obywateli UE w czasie pandemii koronawirusa. Samoloty Centrum wysyłały także sprzęt, żywność i lekarstwa na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Uruchomiono je również do pomocy ludności dotkniętej trzęsieniem ziemi, które nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię.

Źródło: EURACTIV
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA