Niedobór wykwalifikowanej siły roboczej i luka kompetencyjna utrzymują się w całej Unii Europejskiej w wielu branżach i na różnych poziomach umiejętności. Aktualnie 70 proc. firm funkcjonujących na wspólnym rynku wskazuje, że ma trudności ze znalezieniem pracowników z odpowiednimi umiejętnościami – informuje Konfederacja Lewiatan.
Pracodawcy zadowoleni
Jednym z proponowanych rozwiązań jest próba przyciągnięcia do krajów unijnych talentów z całego świata. Nowa inicjatywa Komisji Europejskiej ma promować uznawanie kwalifikacji i umiejętności osób z państw trzecich oraz mobilność osób uczących się.
Środowisko pracodawców w Europie ocenia te proponowane zmiany pozytywnie. Wszelkie celowane działania, które mogą zmniejszyć problem braku rąk do pracy i lukę kompetencyjną są na wagę złota. Szczególnie w Polsce, gdzie według wstępnych danych GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku 2023 r. wyniosła 5 proc., a szanse aktywizacji zawodowej pozostałych grup są mocno ograniczone
– mówi Sławomir Szymczak, ekspert Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan.
Ułatwienia dla zatrudnienia
Jak informuje Lewiatan, „w obszarze uznawania umiejętności i kwalifikacji osób z państw trzecich opowiedziano się za większą elastycznością i zmniejszeniem obciążeń administracyjnych dla obywateli państw trzecich, tak aby mogli oni szybciej i skuteczniej uzyskać dostęp do możliwości zatrudnienia lub szkolnictwa wyższego w UE. Wytyczne mają także na celu usprawnienie procedur i pomoc państwom członkowskim w szybszym i skuteczniejszym uznawaniu kwalifikacji i umiejętności uzyskanych poza UE”.