fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatUE chce transformacji budownictwa

UE chce transformacji budownictwa

Unia Europejska planuje dorwać się do branży budowlanej, by ją przekształcać według własnego widzimisię.

Według Komisji Europejskiej unijna branża budowlana zatrudnia około 24,9 mln osób, generując 1158 mld euro wartości dodanej dla gospodarki Unii Europejskiej. Sektor jest bardzo rozdrobniony: 99,9 proc. firm to MŚP, które zapewniają 90 proc. zatrudnienia, informuje unijny organ wykonawczy w dokumencie nakreślającym możliwe „ścieżki przejściowe” dla sektora budowlanego.

Jak czytamy w serwisie EURACTIV, jednocześnie budownictwo boryka się z wieloma powiązanymi problemami, w tym brakiem wykwalifikowanej siły roboczej, wysokimi kosztami surowców i energii, a także rosnącymi obawami dotyczącymi wpływu na środowisko.

Według organu wykonawczego UE cyfryzacja może być złotym środkiem do rozwiązania wszystkich tych problemów jednocześnie.

– Cyfryzacja jest środkiem, czynnikiem umożliwiającym osiągnięcie lepiej zbudowanego środowiska dla planety i ludzi – stwierdza Komisja Europejska w swoim dokumencie przedstawiającym możliwe ścieżki transformacji dla sektora. Transformacja całego budownictwa ma skutkować większą wydajnością procesów, wspierać obieg zamknięty, certyfikację i identyfikowalność” – zaznacza dokument. Władza wykonawcza UE przygotowuje obecnie ostateczną wersję swojej „ścieżki przejścia” dla sektora budowlanego, która ma zostać opublikowana w pierwszym kwartale 2023 r.

Celem tej inicjatywy, jak powiedział urzędnik UE, będzie zapewnienie „kompleksowego planu” dla sektora budowlanego, aby stał się bardziej zrównoważony i cyfrowy poprzez zwiększenie dostępności danych generowanych przez przemysł.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA