fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatUE chce transformacji budownictwa

UE chce transformacji budownictwa

Unia Europejska planuje dorwać się do branży budowlanej, by ją przekształcać według własnego widzimisię.

Według Komisji Europejskiej unijna branża budowlana zatrudnia około 24,9 mln osób, generując 1158 mld euro wartości dodanej dla gospodarki Unii Europejskiej. Sektor jest bardzo rozdrobniony: 99,9 proc. firm to MŚP, które zapewniają 90 proc. zatrudnienia, informuje unijny organ wykonawczy w dokumencie nakreślającym możliwe „ścieżki przejściowe” dla sektora budowlanego.

Jak czytamy w serwisie EURACTIV, jednocześnie budownictwo boryka się z wieloma powiązanymi problemami, w tym brakiem wykwalifikowanej siły roboczej, wysokimi kosztami surowców i energii, a także rosnącymi obawami dotyczącymi wpływu na środowisko.

Według organu wykonawczego UE cyfryzacja może być złotym środkiem do rozwiązania wszystkich tych problemów jednocześnie.

– Cyfryzacja jest środkiem, czynnikiem umożliwiającym osiągnięcie lepiej zbudowanego środowiska dla planety i ludzi – stwierdza Komisja Europejska w swoim dokumencie przedstawiającym możliwe ścieżki transformacji dla sektora. Transformacja całego budownictwa ma skutkować większą wydajnością procesów, wspierać obieg zamknięty, certyfikację i identyfikowalność” – zaznacza dokument. Władza wykonawcza UE przygotowuje obecnie ostateczną wersję swojej „ścieżki przejścia” dla sektora budowlanego, która ma zostać opublikowana w pierwszym kwartale 2023 r.

Celem tej inicjatywy, jak powiedział urzędnik UE, będzie zapewnienie „kompleksowego planu” dla sektora budowlanego, aby stał się bardziej zrównoważony i cyfrowy poprzez zwiększenie dostępności danych generowanych przez przemysł.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA