fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaTransportUE chce wyrugować metal fundamentalny dla produkcji elektryków

UE chce wyrugować metal fundamentalny dla produkcji elektryków

Komisja Europejska pracuje nad wprowadzeniem nowych regulacji, które oznaczyłyby sole litu jako substancje szkodliwe. Może to doprowadzić do wstrzymania produkcji flagowego produktu zielonej rewolucji – samochodów elektrycznych.

Jak czytamy w serwisie chip.pl, już w 2021 r. unijny Komitet ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemikaliów zgodził się z propozycją Francji, aby węglan litu, wodorotlenek litu i chlorek litu zaklasyfikować jako substancje mające szkodliwe działanie na rozrodczość (kategoria 1A). Propozycje nowych regulacji zostały przedstawione Komisji Europejskiej w marcu br. Do uchwalenia nowych przepisów ma dojść jeszcze w tym roku.

Rugowanie litu

Sole litu wykorzystywane są w budownictwie, przemyśle szklarskim oraz farmaceutycznym, a także do produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Unijne oznaczenie litu w kategorii 1A nie spowoduje zakazu ich stosowania. Jednak samo oznaczenie jako substancji szkodliwej może doprowadzić do spowolnienia rozwoju produkcji akumulatorów.
W lipcu 2023 r. w oficjalnym piśmie do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa siedem koncernów branżowych obawia się, że zmiana klasyfikacji litu pociągnie za sobą kolejne nowelizacje, w tym uznanie go za „substancję wzbudzającą szczególnie duże obawy”. W takiej sytuacji każdy producent musiałby występować o zgodę na stosowanie tego metalu.

To jest czerwona transformacja

Samochody elektryczne okazały się zbyt tanie i zbyt łatwo dostępne. Elektromobilność ma nie służyć ekologii, ale demotoryzacji, ludzie mają mieć samochody nie elektryczne zamiast spalinowych, ale mają ich nie mieć wcale. Dla europejskiej klasy średniej przewidziane są rowery, a nie samochody, tymczasem nadal tam ludzi było na nie bez problemu stać, więc KE pracuje aby to zmienić. (…) Branży motoryzacyjnej nam nie szkoda. Tak się kończy pazerne układanie z eurokomuchami. (…) To nie jest transformacja zielona, a czerwona

– czytamy na facebookowym profilu Stopkorkom.

Źródło: www.chip.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA