Chlorotalonil to niebezpieczna substancja chemiczna, która została zakazana w Unii Europejskiej w 2020 r. ze względu na jej potencjalne zanieczyszczenie wód gruntowych i powodowanie raka. Mimo to – jak ujawniło dochodzenie przeprowadzone przez brytyjską jednostkę Greenpeace Unearthed i szwajcarską organizację pozarządową Public EyeAle – Niemcy, Włochy, Belgia, Dania i Wielka Brytania wciąż eksportują setki ton pestycydów na bazie chlorotalonilu do biedniejszych krajów. Na przykład cały eksport z Włoch środka grzybobójczego o nazwie Acrobat, stosowanego na pomidory i ziemniaki, pochodził od niemieckiego giganta chemicznego BASF.
Trucie biedniejszych
Niebezpieczne pestycydy były wysyłane do biedniejszych krajów, gdzie obowiązują bardziej liberalne przepisy i są słabsze kontrole. Przede wszystkim był to Egipt, Algieria, Kamerun i Kolumbia, ale także Kostaryka.
Według informacji serwisu EURONEWS.com w rezultacie na przykład wioski w Kostaryce muszą przewozić wodę pitną ciężarówkami po tym, jak dostarczony przez państwa europejskie pestycyd mocno zanieczyścił ich wodę. Przez ostatnie osiem miesięcy władze Kostaryki dostarczały ciężarówkami wodę mieszkańcom w Cipreses i Santa Rosa, po tym jak testy laboratoryjne wykryły 200-krotność bezpiecznego limitu chlorotalonilu w ich wodzie wodociągowej. Problem dotyczy ponad 65 tys. osób w rolniczych regionach Oreamuno i Alvarado na północy Cartago.
Mamy poważny problem w kraju z zanieczyszczeniem wody, które wykryto zwłaszcza w rejonie Cartago, w akweduktach Cipreses, a teraz w Santa Rosa w kantonie Oreamuno
– mówi Elídier Vargas, naukowiec Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.
Źródło: EURONEWS.com