fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUE eksportowała zakazane pestycydy do biednych krajów

UE eksportowała zakazane pestycydy do biednych krajów

Firmy z Europy Zachodniej sprzedają biedniejszym państwom w Afryce i Ameryce Łacińskiej pestycydy, które naukowcy uznali za niebezpieczne do stosowania na polach. Toksyczne chemikalia, których nie można stosować w UE, nadal są tu produkowane i eksportowane.

Chlorotalonil to niebezpieczna substancja chemiczna, która została zakazana w Unii Europejskiej w 2020 r. ze względu na jej potencjalne zanieczyszczenie wód gruntowych i powodowanie raka. Mimo to – jak ujawniło dochodzenie przeprowadzone przez brytyjską jednostkę Greenpeace Unearthed i szwajcarską organizację pozarządową Public EyeAle – Niemcy, Włochy, Belgia, Dania i Wielka Brytania wciąż eksportują setki ton pestycydów na bazie chlorotalonilu do biedniejszych krajów. Na przykład cały eksport z Włoch środka grzybobójczego o nazwie Acrobat, stosowanego na pomidory i ziemniaki, pochodził od niemieckiego giganta chemicznego BASF.

Trucie biedniejszych

Niebezpieczne pestycydy były wysyłane do biedniejszych krajów, gdzie obowiązują bardziej liberalne przepisy i są słabsze kontrole. Przede wszystkim był to Egipt, Algieria, Kamerun i Kolumbia, ale także Kostaryka.

Według informacji serwisu EURONEWS.com w rezultacie na przykład wioski w Kostaryce muszą przewozić wodę pitną ciężarówkami po tym, jak dostarczony przez państwa europejskie pestycyd mocno zanieczyścił ich wodę. Przez ostatnie osiem miesięcy władze Kostaryki dostarczały ciężarówkami wodę mieszkańcom w Cipreses i Santa Rosa, po tym jak testy laboratoryjne wykryły 200-krotność bezpiecznego limitu chlorotalonilu w ich wodzie wodociągowej. Problem dotyczy ponad 65 tys. osób w rolniczych regionach Oreamuno i Alvarado na północy Cartago.

Mamy poważny problem w kraju z zanieczyszczeniem wody, które wykryto zwłaszcza w rejonie Cartago, w akweduktach Cipreses, a teraz w Santa Rosa w kantonie Oreamuno

– mówi Elídier Vargas, naukowiec Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

Źródło: EURONEWS.com

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA