fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatUE eksportowała zakazane pestycydy do biednych krajów

UE eksportowała zakazane pestycydy do biednych krajów

Firmy z Europy Zachodniej sprzedają biedniejszym państwom w Afryce i Ameryce Łacińskiej pestycydy, które naukowcy uznali za niebezpieczne do stosowania na polach. Toksyczne chemikalia, których nie można stosować w UE, nadal są tu produkowane i eksportowane.

Chlorotalonil to niebezpieczna substancja chemiczna, która została zakazana w Unii Europejskiej w 2020 r. ze względu na jej potencjalne zanieczyszczenie wód gruntowych i powodowanie raka. Mimo to – jak ujawniło dochodzenie przeprowadzone przez brytyjską jednostkę Greenpeace Unearthed i szwajcarską organizację pozarządową Public EyeAle – Niemcy, Włochy, Belgia, Dania i Wielka Brytania wciąż eksportują setki ton pestycydów na bazie chlorotalonilu do biedniejszych krajów. Na przykład cały eksport z Włoch środka grzybobójczego o nazwie Acrobat, stosowanego na pomidory i ziemniaki, pochodził od niemieckiego giganta chemicznego BASF.

Trucie biedniejszych

Niebezpieczne pestycydy były wysyłane do biedniejszych krajów, gdzie obowiązują bardziej liberalne przepisy i są słabsze kontrole. Przede wszystkim był to Egipt, Algieria, Kamerun i Kolumbia, ale także Kostaryka.

Według informacji serwisu EURONEWS.com w rezultacie na przykład wioski w Kostaryce muszą przewozić wodę pitną ciężarówkami po tym, jak dostarczony przez państwa europejskie pestycyd mocno zanieczyścił ich wodę. Przez ostatnie osiem miesięcy władze Kostaryki dostarczały ciężarówkami wodę mieszkańcom w Cipreses i Santa Rosa, po tym jak testy laboratoryjne wykryły 200-krotność bezpiecznego limitu chlorotalonilu w ich wodzie wodociągowej. Problem dotyczy ponad 65 tys. osób w rolniczych regionach Oreamuno i Alvarado na północy Cartago.

Mamy poważny problem w kraju z zanieczyszczeniem wody, które wykryto zwłaszcza w rejonie Cartago, w akweduktach Cipreses, a teraz w Santa Rosa w kantonie Oreamuno

– mówi Elídier Vargas, naukowiec Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

Źródło: EURONEWS.com

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA